To jedyna w Polsce ultraczuła platforma do wykonywania testów immunologicznych. Zakupił ją zespół naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod kierownictwem profesor Barbary Mroczko dzięki środkom z Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Posiadanie tak zaawansowanej technologii umożliwi poszukiwanie nowych białek specyficznych pozwalających na wcześniejszą diagnostykę chorób cywilizacyjnych, jeszcze w momencie, w którym nie obserwuje się u pacjenta pierwszych objawów choroby- informuje Marcin Tomkiel, Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Możliwość badań we krwi zmniejsza ryzyko dla pacjenta i wpływa na poprawę jego komfortu psychicznego. Co ważne, jak najwcześniejsze wykrycie zmian zwiększa skuteczność leczenia oraz wydłuża czas przeżycia pacjentów, jednocześnie wpływając na obniżenie kosztów leczenia.
Naukowcy z UMB zamierzają przeprowadzić badania nad wykryciem zmian patologicznych w ośrodkowym układzie nerwowym będących pierwszym symptomem rozwijającej się choroby neurodegeneracyjnej, m.in. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane (SM), czy np. zespół Downa.