Quiz: Czy znasz te wyspy? W jakim kraju leżą te wyspy? Sprawdź się!

i

Autor: Jakub Sadkowski Plaża Mondello w mieście Palermo na Sycylii

Quiz

Czy znasz te europejskie wyspy? W jakim kraju leżą te wyspy? Sprawdź się w QUIZIE!

2023-10-30 15:45

Często są to wakacyjne destynacje. Wiele z nich uwielbiają Polacy i wybierają jako kierunki swoich podróży. Mowa o europejskich wyspach. Jak dobrze znasz wyspy Europy? Czy wiesz do jakich krajów należą? Sprawdź się! 18/20 punktów zdobędą tylko prawdziwi fani geografii i podróżowania.

Wyspa to trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy mogą występować na rzekach, jeziorach, morzach i oceanach.

Przyjmuje się, że największą wyspą na świecie jest Grenlandia. Dużych wysp o powierzchni ponad 1 km² jest z kolei ponad 21 tys.

My skupiliśmy się na tych europejskich.

Europejskie wyspy? Jak dobrze je znacie?

Najbardziej znane europejskie wyspy leżą na m.in. Morzu Śródziemnym, Egejskim, Tyrreńskim czy Północnym. Sporo z nich położonych jest też na Oceanie Atlantyckim.

Często kojarzą się nam z tropikami, ale niedaleko Polski znajduje się także kilka wysp położonych na Morzu Bałtyckim.

Wyspy stanowią ponad siedem procent powierzchni Europy. W Polsce jest około 200 większych wysp, ale np. Chorwacja ma ich niemal 1200.

Czy znasz te wyspy? W jakim kraju Europy leżą te wyspy?

W poniższym quizie wybraliśmy te większe, jedne z najbardziej rozpoznawalnych. Trudność polega na tym, żeby przyporządkować je do kraju, do którego należą. Nieraz położone daleko od wybrzeża, czasami to też zamorskie terytoria.

Jednak fani geografii i podróżowania nie powinni mieć problemu z dopasowaniem większości z nich. Czy mowa właśnie o Tobie? Sprawdź się w quizie poniżej!

Quiz: Czy wiesz w jakim kraju Europy leży ta wyspa?

Pytanie 1 z 20
Sardynia to druga pod względem powierzchni wyspa na Morzu Śródziemnym. Tworzy region administracyjny:
Quiz: Czy wiesz w jakim kraju leży ta wyspa?