Na ratunek Czarnej Hańczy. Najdłuższa rzeka Suwalszczyzny ma nowe umocnienia [ZDJĘCIA]

2020-07-07 11:11

Zakończono budowę umocnienia skarpy lewego brzegu Czarnej Hańczy. Umocnienie wykonano z przyjaznego naturze rozwiązania konstrukcyjnego, technologią zgodną z wytycznymi do przeciwdziałania erozji wodnej.

Czarna Hańcza zyskała nowe umocnienia

Inwestycja realizowana była na terenie Nadleśnictwa Głęboki Bród. Budowa umocnienia skarpy rzeki w leśnictwie Ostęp była potrzebna ze względu na podmywanie skarpy lewego brzegu Czarnej Hańczy.

Zobacz też: Niezwykła atrakcja Podlasia. Kładka nad Narwią już otwarta dla turystów [ZDJĘCIA]

- Dzięki zrealizowaniu inwestycji została powstrzymana erozja brzegowa na odcinku z sąsiadującym budynkiem leśniczówki - tłumaczy Joanna Hołubowicz z Nadleśnictwa Głęboki Bród. - Nadleśnictwo od kilku lat planowało umocnienie skarpy, jednak dopiero w tym roku udało się wyłonić wykonawcę robót budowlanych. 

Konstrukcję stworzono z przyjaznego naturze rozwiązania konstrukcyjnego, technologią zgodną z wytycznymi do realizacji zadań i obiektów małej retencji oraz przeciwdziałania erozji wodnej. Do budowy zastosowano wyłącznie materiały przyjazne dla środowiska naturalnego, czyli grunt, kamień, kruszywo i drewno.

Brzeg Czarnej Hańczy został umocniony na odcinku 135 metrów kaszycami z bali drewnianych wypełnionymi kruszywem o odpowiednio dobranym ziarnie, odpornym na rozmywanie. Jest to pierwsze takiego rodzaju umocnienie w Polsce na terenach nizinnych.

Jak daleko jest z Gdyni do Zakopanego? Prawdziwy test na odległości [QUIZ]
Pytanie 1 z 14
Dalej jest z Warszawy do:

Dodatkowo umocniono również uchodzącą do Czarnej Hańczy rzekę Wierśniankę – najbardziej narażone na erozję brzegi umocniono na odcinku 10 metrów kaszycami a płytkie koryto umocniono na odcinku 40 metrów faszynowym płotkiem.

Czarna Hańcza - długość, przepływ, źródło, rzeka

Czarna Hańcza to rzeka płynąca przez Polskę i Białoruś. Stanowi lewy dopływ Niemna o długości 142 km (w tym w Polsce: 108 km). Powierzchnia dorzecza Czarnej Hańczy obejmuje 1916 km² (w tym w granicach Polski: 1612 km²).

Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny. Przepływa przez bardzo ciekawe tereny, nieraz o unikatowych walorach krajobrazowych, geologicznych, historycznych (Jaćwież) i etnograficznych. Nazwa „Hańcza” pochodzi z wymarłego języka jaćwińskiego z grupy bałtyckiej.