15 magicznych miejsc na Podlasiu - ciekawe, niezwykłe, tajemnicze
Poznaj 15 ciekawych, niezwykłych i tajemniczych miejsc w północno-wschodniej Polsce. Można w nich poczuć prawdziwą magię Podlasia.
Magiczne miejsca na Podlasiu - ciekawe, niezwykłe, tajemnicze
Poznaj 15 ciekawych, niezwykłych i tajemniczych miejsc w północno-wschodniej Polsce. Można w nich poczuć prawdziwą magię Podlasia.
foto: Wikicommons
Skit w Odrynkach
Skit w Odrynkach to unikat na skalę krajową. Powstał z inicjatywy śp. archimandryty Gabriela. Przetrwał pożary oraz próby dewastacji. Od 2019 roku w skicie przebywa dwóch mnichów
foto: Wikicommons
Rezerwat przyrody Krzemianka
Urokliwe ścieżki w objętym ścisłą ochroną rezerwacie to doskonała alternatywa na spędzenie wolnego czasu w otoczeniu natury. Do Krzemianki wejdziemy zatrzymując się za Rybnikami (jadąc DK8 od strony Białegostoku).
foto: Wikicommons
Wierszalin i Prorok
Za tym miejscem kryje się tajemnicza historia proroka Ilji. Eliasz Klimowicz - bo tak się nazywał - założył grupę religijną i był jej samozwańczym guru. Wierszalin miał być według Klimowicza nową stolicą świata, ściągali tu licznie pielgrzymi m.in. z Nowogródczyzny i Wołynia.
foto: Wikicommons
Uroczysko Święte Miejsce
Jest niezwykłe ze względu na fakt, iż stanowiło miejsce kultu jeszcze za czasów pogańskich. Szczególnie ciekawym jest tutaj jeden z drewnianych krzyży, który poganie próbowali spalić i utopić w rzece. Mimo to ocalał do dziś.
foto: Wikicommons
Kładka Śliwno - Waniewo
Odrestaurowana w marcu 2019 roku kładka Śliwno - Waniewo to obowiązkowy punkt wycieczek po okolicach Białegostoku. Stanowi doskonały punkt obserwacyjny dla ornitologów oraz urokliwe miejsce na zdjęcia. Szczególnie o wschodzie lub zachodzie słońca.
foto: Wikicommons
Kasztel-ik - Korona Podlasia
Więcej na temat tego zamku przeczytasz tutaj: https://www.eska.pl/bialystok/kasztelik-korona-podlasia-niezwykly-zamek-nad-bugiem-zdjecia-aa-tooR-JYEV-NWWU.html
foto: Wikicommons
Twierdza Osowiec
Obecnie spośród czterech fortów Twierdzy Osowiec tylko dwa są w stanie „używalności” (Fort I i Fort III). Fort II (Zarzeczny), zniszczony podczas działań wojennych, jest pod nadzorem starostwa powiatowego w Mońkach i wejście na teren fortu jest niebezpieczne.
foto: Wikicommons
Muzeum Wsi Białostockiej
Chcesz poznać prawdziwe piękno podlaskiej wsi? Wybierz się do muzeum w Jurowcach. Skansen gromadzi zabytki architektury drewnianej i zbiory etnograficzne z regionu białostockiego, łomżyńskiego i z Suwalszczyzny.
foto: Wikicommons
Święta Góra Grabarka
Grabarka to najważniejsza stacja polskich pielgrzymek prawosławnych. Znana z licznych cudów i zjawiskowej góry krzyży przyciąga wiernych różnych wyznań. Monaster, cerkwie oraz dwa Domy Pielgrzyma (drewniany i murowany) tworzą osadę Grabarka-Klasztor. Na terenie osady znajduje się również prawosławny cmentarz.
foto: Wikicommons
Miejsce Mocy - Puszcza Białowieska
Miejsca mocy to obszary o pozytywnym promieniowaniu. Niegdyś stanowiły miejsca kultu pogan. Osoby, które odwiedzają je w Puszczy Białowieskiej, poświadczają o ich mocy.
foto: Wikicommons
Rezerwat Czerwone Bagno i Grzędy
Rezerwat Czerwone Bagno to obszar ścisłej ochrony i miejsce niezwykle urokliwe. Przechodzi przez niego kilka szlaków turystycznych, a także ścieżka edukacyjna „Czerwone Bagno” z platformą widokową na końcu.
foto: UM w Drohiczynie
Silvarium w Poczopku
Silvarium w Poczopku to piękny park leśny. Pełni funkcje rekreacyjną i edukacyjną. Miejsce to lubią wycieczki przedszkolne oraz rodziny z dziećmi.
foto: Wikicommons
Ciełuszki - Kraina Otwartych Okiennic
We wsi bardzo dobrze zachowała się tradycyjna drewniana architektura. Ciełuszki to, przy Socach, Trześciance, Kaniukach, Rybołach oraz Wojszkach, jedna z nielicznych wsi w Polsce, gdzie można podziwiać ludowe ornamentacje wiejskich chałup, występujące w postaci okiennic, nad- i podokienników, ozdobnych oszalowań elewacji i szczytów drewnianych budynków mieszkalnych.
foto: Wikicommons
Sanktuarium w Studzienicznej
Wpisany obecnie do rejestru zabytków kościół w podaugustowskiej Studzienicznej to miejsce cudów i kultu. Rok-rocznie kierują się tu pielgrzymki z całego kraju, prosząc o uzdrowienie swoje i swoich bliskich.
foto: Wikicommons
Ruiny kościoła św. Antoniego w Jałówce
We wsi Jałówka funkcjonowały niegdyś 2 kościoły – Przemienienia Pańskiego i św. Antoniego. Ten drugi, znajdujący się obecnie w ruinie, to ciekawy punkt wycieczek po Podlasiu oraz tło sesji plenerowych.
foto: Wikicommons
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...