Podpisując z nianią umowę o świadczenie usług, na podstawie której opiekuje się maluchem, składki sfinansuje w całości lub w części państwo. Jest kilka warunków, które muszą spełnić rodzice, by uzyskać pomoc w opłacie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne niani.
Rodzice, którzy chcą zatrudnić nianię mogą uzyskać pomoc w opłacie składek jeśli: pracują na podstawie umowy o pracę lub na innej umowie, która stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych, prowadzą działalność gospodarczą lub prowadzą rolniczą działalność gospodarczą.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jeden z rodziców pobiera zasiłek macierzyński. Wówczas państwo nie dopłaci do zatrudnienia niani. Składki za nianię są opłacane przez budżet państwa najdłużej do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 lata, ewentualnie 4 lata, jeżeli nie można zapewnić dziecku opieki przedszkolnej.
Dziecko natomiast nie może korzystać z opieki w żłobku, klubie dziecięcym ani być pod opieką dziennego opiekuna, a także nie może ukończyć 20 tygodni życia - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Niania musi być osobą pełnoletnią, nie może być rodzicem dziecka, ale może to być osoba spokrewniona, np. babcia, dziadek. Budżet państwa finansuje wówczas składki na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne, ale od tej części pensji niani, która nie jest wyższa niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.