Temat rosnących cen paliw wrócił do medialnego obiegu po publikacji zdjęcia Daniela Obajtka na portalu X. Były szef Orlenu wrzucił tam ilustrację wysokich cen paliw w Polsce. Przy czym nie wiadomo, gdzie i kiedy zostało zdjęcie zrobione.
Ceny paliw w Polsce najdroższe od dwóch miesięcy
Fakty są jednak rzeczywiście takie, że ceny paliw w Polsce pod koniec lutego są najwyższe od dwóch miesięcy. Eksperci z rynku paliw, którzy udzielili swojej wypowiedzi dla portalu money.pl zaznaczyli, że przedstawione przez Obajtka ceny są dużo wyższe od średnich stawek dla poprzedniego tygodnia.
Nie zmienia to jednak faktu, że zdjęcie byłego szefa Orlenu nie musi być manipulacją, bo ceny paliw mogą różnić się w różnych regionach Polski. Jaka jest tego przyczyna?
Dlaczego ceny paliw w Polsce rosną?
Jak czytamy na money.pl rosnące ceny w Polsce nie są spowodowane sytuacją polityczną w kraju. Czyli nie mają związku z odwołaniem Obajtka z prezesa Orlenu. Co zatem wpływa na rosnące ceny paliw? Chodzi o pokłosie sytuacji na międzynarodowym rynku naftowym oraz rynku kontraktów terminowych paliw, która przekłada się na cenniki hurtowe nad Wisłą. Eksperci wskazują konkretnie na bliskowschodni konflikt między Izraelem a palestyńskim Hamasem, ale i efekt zakłóceń na Morzu Czerwonym.
To spowodowało, że baryłka ropy naftowej na rynku w ciągu dwóch miesięcy o blisko 10 dolarów za baryłkę. A stawki na kontraktach terminowych oleju napędowego wzrosły od początku roku o ok. 13 proc.
Czy ceny paliw w Polsce będą jeszcze droższe?
Czy można mieć nadzieję na poprawę sytuacji w najbliższych tygodniach? Eksperci nie mają dobrych informacji. W związku z tym, że jakoś nie widać szans na szybkie zakończenie wojny w Strefie Gazy, dlatego wzrost cen paliw w Polsce będzie się utrzymywał.