Ceny paliw w Polsce. Obajtek tłumaczy dlaczego nie może być taniej
Prezes Orlenu w wywiadzie opublikowanym w czwartkowym "Super Expresie" mówił m.in. o cenach paliw. Obajtek zaznaczył, że w dyskusji na ten temat "warto wiedzieć, co się składa na cenę paliwa i dlaczego nie może być taniej". - Państwa OPEC podjęły decyzję o zmniejszeniu wydobycia i cena ropy poszła do góry. Na ceny wpływa również kurs dolara. W ciągu ostatnich kilku lat o 100 proc. w górę poszły ceny biododatków. Znacząco wzrosła cena uprawnień do emisji CO2. Do tego trzeba doliczyć daniny państwowe i rosnące pensje pracowników. W ciągu 10 lat wynagrodzenia poszły praktycznie o 100 proc. w górę - to wszystko ma wpływ na cenę końcową paliw - wskazał Obajtek.
CZYTAJ TAKŻE: Nowe fotoradary na Podkarpaciu. Znamy ich lokalizacje
Obniżka cen paliw? Obajtek mówi o całkowitym paraliżu kraju
Robimy wszystko, żeby mieć najtańsze paliwa w Europie i żeby ich nie zabrakło - podkreślił prezes PKN Orlen. Dodał, że "gdyby obniżył ceny paliw, automatycznie zachwiałby parytetem importowym".
Wystarczyłby tydzień-dwa i mielibyśmy całkowity paraliż kraju. To już przerabiali Węgrzy, próbując uregulować odgórnie ceny paliwa - rozmontowali całą gospodarkę - powiedział Obajtek
Jakie ceny paliw w Polsce?
Portal e-petrol podaje prognozy, a także średnią detalicznych cen paliwa za litr w Polsce. W środę 19 kwietnia Polacy musieli płacić takie paraliżujące stawki:
- Pb 98 7,42
- Pb 95 6,82
- ON 6,71
- LPG 3,09
ZOBACZ: Budowa mostu w Przemyślu. Na jakim etapie są prace?
Polecany artykuł: