Borowik szlachetny – opis
Borowik szlachetny to grzyb rurkowy, posiadający jasny lub ciemnobrązowy kapelusz. Jego średnica to od 5 do 25 cm, początkowo wypukły, u starszych owocników spłaszczony. Rurki długości 8-30 mm, w młodości kremowe, w miarę dojrzewania zarodników stają się żółto- lub oliwkowozielone. Trzon pełny, mocny, często maczugowaty, wysokości 5 - 20 cm, białawy z szarym odcieniem, szarobrązowy, później brązowawy, w górnej części pokryty siateczką.
Nazewnictwo
Borowik szlachetny znany jest w Polsce pod wieloma nazwami. Głównie mają one charakter zwyczajowy, czyli przyjmują charakter potoczny i ludowy. Najbardziej popularną nazwą jest prawdziwek. Inne znane określenia to:
- borowik,
- grabak,
- grzyb borowik,
- grzyb prawy,
- prawak,
- prawik,
- przawdziwik,
- prawdziwiec,
- grzyb dębowy.
Borowik szlachetny – wartości odżywcze
Borowik jest niskokaloryczny i w aż 80 proc. składa się z wody. Mimo to posiada ogromną ilość składników odżywczych. Do najbardziej cennych witamin i minerałów należą:
- witamina A,
- witaminy z grupy B (witamina B1, B2 i B3),
- witamina C,
- witamina D,
- witamina E,
- sole mineralne,
- białko,
- błonnik (chityna),
- potas,
- fosfor,
- żelazo,
- magnez.
Kiedy rośnie borowik?
Owocniki borowika szlachetnego pojawiają się od czerwca do października, często w miejscach prześwietlonych. Zwykle pojedynczo lub w niewielkich grupach.
Borowik szlachetny – gdzie zbierać?
Borowik szlachetny występuje w borach iglastych, nieco rzadziej w lasach mieszanych i liściastych. Szukaj go w pobliżu sosny zwyczajnej i świerka pospolitego, rzadziej w okolicach buka zwyczajnego. W Polsce częściej spotykany w górach niż na terenach nizinnych. Występuje w Ameryce Północnej (głównie na zachód od Gór Skalistych) i w Europie, spotyka się go w Nowe Zelandii i w Afryce.
Borowik szlachetny suszony – cena
Cena suszonych borowików szlachetnych jest bardzo zróżnicowana. W sieci można znaleźć oferty suszonych prawdziwków zebranych jeszcze w poprzednich latach. Świeże suszone prawdziwki zebrane w 2022 r. można kupić w cenie od 250 do 300 zł za kilogram.