Bielsk Podlaski. Nowoczesny dworzec PKP dostępny dla podróżnych [ZDJĘCIA]

2020-06-29 8:54

Nowy dworzec PKP w Bielsku Podlaskim zastąpił stary, opustoszały budynek z ubiegłego wieku. Oprócz nowoczesnego obiektu pasażerowie zyskali szereg innych udogodnień. Szczegóły na bialystok.eska.pl.

Dworzec w Białymstoku po remoncie

Nowy dworzec PKP w Bielsku Podlaskim. Czy jest już otwarty?

Nowy jednokondygnacyjny budynek jest w pełni dostosowany do obsługi osób z ograniczoną mobilnością. Chodzi o pasażerów z niepełnosprawnościami, podróżujących z dziećmi, osoby starsze czy podróżnych z dużymi bagażami. W obrębie budynku wyznaczono trasy wolne od przeszkód z udogodnieniami dla osób niewidomych i słabo widzących.

Niedawno otwarty został również wyremontowany dworzec PKP w Białymstoku: Nowoczesność i historia. Zobacz jak wygląda nowy dworzec PKP w Białymstoku [ZDJĘCIA, WIDEO]

Na otwarciu nowego dworca w Bielsku Podlaskim obecny był m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Oddajemy do użytku kolejny dworzec zrealizowany w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Takich inwestycji – powiedział minister. – W dużych, średnich i małych miejscowościach oddamy w najbliższym czasie kilkadziesiąt. 

W poniedziałek (29 czerwca) pasażerowie nas poinformowali, że pomimo oficjalnego otwarcia budynek jest zamknięty. Niedostępne są poczekalnie i kasy.

Dworzec PKP w Bielsku Podlaskim  wyposażony został także w mapy dotykowe oraz słupki SOS dające podróżnym możliwość bezpośredniego i szybkiego wezwania pomocy. Posiada przeszkloną, ogrzewaną i klimatyzowaną poczekalnię, informację głosową (komunikaty megafonowe) oraz wizualną (elektroniczne wyświetlacze z rozkładem jazdy pociągów) dla pasażerów. Toalety dostosowano do tego, by rodzice mogli m.in. przewinąć w nich dzieci.

Nowoczesny budynek zyskał wieżę zegarową, panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, monitoring, energooszczędne oświetlenie oraz nowoczesną iluminację. 

Czy rozpoznasz rasy psów? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Co to za rasa?
Co to za rasa?

Nowy dworzec PKP w Bielsku Podlaskim. Udogodnienia dla pasażerów

Jak poinformowało PKP S. A., pasażerowie korzystający z dworca w Bielsku Podlaskim mają do dyspozycji

  • parking z wydzielonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnościami,
  • stojaki rowerowe usytuowane w zadaszonej poczekalni,
  • obszerny teren zielony z licznymi alejkami i kolorową roślinnością.

Wokół budynku zaprojektowano układ chodników łączących budynek dworca z istniejącymi drogami dojścia, parkingiem oraz dworcem autobusowym. Obok znalazła się także wielojęzyczna tablica prezentująca informacje o historii kolei w Bielsku Podlaskim. Poza poczekalnią oraz ogólnodostępnymi toaletami na dworcu znalazł się także lokal komercyjny, przygotowany z myślą  o najemcach prowadzących działalność handlowo-usługową.

– Bielski dworzec to jeden z dwunastu w woj. podlaskim obiektów objętych naszym programem inwestycyjnym na lata 2016-2023, w ramach którego w całym kraju modernizujemy, ale także budujemy od podstaw łącznie około 200 dworców – mówi Małgorzata Zielińska, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. – Podróże zaczynamy i kończymy na dworcach, a nam zależy na tym, aby każdy etap korzystania z kolei wiązał się dla pasażerów z wygodą i przewidywalnością. Mam nadzieję, że nowy dworzec sprosta oczekiwaniom mieszkańców. Od dziś Bielsk Podlaski ma jeden z najnowocześniejszych dworców w regionie.

Nietrudno dostrzec, jak bardzo różni się nowy dworzec od starego, patrząc na stare zdjęcia z Google Maps:

Inwestycja powstała w ramach autorskiego projektu PKP S.A., czyli w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Zakłada ona budowę nowoczesnych parterowych budynków, w których stosowane są proekologiczne rozwiązania. Innowacyjne Dworce Systemowe najczęściej zastępują duże, niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają już współczesnym wymaganiom podróżnych i są kosztowne w utrzymaniu. Tego typu obiekty powstają też na stacjach i przystankach, na których nie było wcześniej dworców.

Przebudowę dworca PKP w Bielsku Podlaskim współfinansowały środki Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość inwestycji wynosi 11 545 683,06 mln zł brutto. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest lokalna firma Pożarski Budownictwo Sp. z o.o.