rocznica powstania w getcie

i

Autor: Wschodzący Białystok

77. rocznica powstania w getcie białostockim. Uczcili ważne dla miasta wydarzenia

2020-08-17 7:03

W stolicy Podlasia obchodzono 77. rocznicę wybuchu powstania w białostockim getcie. Powstanie to historycy uważają za drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.

100-lecie Bitwy Warszawskiej. Ci znani Polacy walczyli z Bolszewikami.

Główna oficjalna uroczystości odbyły się przy pomniku upamiętniającym obrońców getta. Pomnik stoi na placu noszącym imię przywódcy powstania - Mordechaja Tenenbauma.

Wzięli w niech udział m.in. prezydent miasta Tadeusz Truskolaski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Kisielewska-Martyniuk, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i minister pełnomocny Niemiec w Polsce Knut Abraham.

- Utrwalenie historii bohaterów getta, ale i całej spuścizny narodu, którego już wśród nas nie ma, jest dziś naszym obowiązkiem- mówił podczas uroczystości Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Wcześniej przed pomnikiem Bohaterów Getta zabrzmiał utwór „Bialystok majn hejm" (Białystok, moje miasto).

Ennio Morricone, John Williams, a może Vangelis - kto jest najlepszym kompozytorem muzyki filmowej? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Który z kompozytorów jest znany ze współpracy z reżyserem Sergiem Leonem?

W związku z pandemią koronawirusa nie było m.in. przedstawicieli dawnej społeczności Żydów białostockich mieszkających obecnie w Izraelu oraz reprezentantów Yehud - miasta partnerskiego Białegostoku, które nadesłało okolicznościowy list.

Władze miasta jak goście złożyli również kwiaty pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi oraz pod tablicą upamiętniającą Icchocka Malmeda.

Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Białostockim zorganizowano dwudniowe wydarzenie pn. „Nieobecna Rodzina". W programie znalazło się 10 wystaw i 10 spotkań z ciekawymi gośćmi z całej Polski, koncerty muzyki żydowskiej i performance.

Powstanie w getcie białostockim wybuchło 16 sierpnia 1943, po tym jak hitlerowcy postanowili dokonać likwidacji getta. Słabo uzbrojeni powstańcy stawili opór jedynie przez kilka dni. Mieszkańców wywieziono do obozów w Treblince, Majdanku.