Ireneusz Prokopiuk to białostoczanin i autor filmu "Życie Drzewa", który powstał w ramach projektu Life+ ForBioSensing „Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych”. Wideo odniosło sukces na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych, zdobywając główną nagrodę w kategorii film edukacyjny. O czym opowiada?
Film „Życie drzewa” prezentuje las - życie drzewa w lesie (od nasiona aż do śmierci drzewa), które spełnia wiele ważnych funkcji w środowisku oraz życiu człowieka. Wpływa na klimat, stoi na straży bioróżnorodności, dostarcza tlen – tzw. zielone płuca. Drzewa są domem wielu gatunków zwierząt, a ich wartość przyrodnicza wzrasta wraz z wiekiem.
Im starsze drzewa, tym większa liczba zamieszkujących je organizmów, w tym rzadkich i zagrożonych zwierząt, roślin i grzybów. Podczas prac terenowych realizowanych w projekcie, specjaliści mijają wiele kolorowych drzew, dostrzegają, jak zmieniają się one z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc.
Jest to pierwsza produkcja zespołu ForBioSensing, w której, w żadnej ze scen nie występuje człowiek. Jest w pełni poświęcona przyrodniczemu pięknu Puszczy.
Artystyczne ujęcia sprawiają, że widz spotyka się z wysokim poziomem immersji (tj. wrażeniem rzeczywistego „zanurzenia” się w świat przedstawiony w filmie). Jednocześnie, całość została zrealizowana w nieco tajemniczym i mrocznym klimacie, co niewątpliwie wpływa na atrakcyjność i oryginalność całej produkcji. W Puszczy zawsze tętni życie. Pozwala ona nacieszyć zmysły wspaniałą fauną i florą.
Jak to wszystko wygląda w praktyce? Sprawdźcie sami, oglądając film "Życie Drzewa" poniżej: