Zabytkowe ruiny kościoła w Jałówce
Ruiny kościoła świętego Antoniego znajdują się w niewielkiej wsi Jałówka w gminie Michałowo w Podlaskiem.
Zdaniem niektórych, to kandydat do najbardziej romantycznego miejsca po prawej stronie Wisły.
CZYTAJ TAKŻE: Najpiękniejsze plaże w Białymstoku i okolicach. Tutaj odpoczniesz w każdy letni dzień [ZDJĘCIA]
Ukryty w środku lasu obiekt przyciąga magiczną atmosferą i pozostałościami wyjątkowej architektury. Znalazł się też na oficjalnej liście wojewódzkich zabytków.
Okolice ruin świetnie nadadzą się na spontaniczny wypad. Z racji urokliwego otoczenia często organizowane są tam także plenerowe sesje ślubne.
Ruiny kościoła w Jałówce. Ponad 100-letnia historia
Teraz czas na mały rys historyczny. Budowa świątyni rozpoczęła się w 1910 roku. Ukończono ją natomiast po pięciu latach, w 1915 r.
Pierwotny projekt kościoła stworzono w stylu romańskim. Został opracowany przez grodzieńskiego architekta. Podczas budowy w projekcie wprowadzono jednak korekty.
Doprowadziło to do wzniesienia neogotyckiego, trójnawowego kościoła z cegły z jedną wieżą. Kościół został poświęcony w 1919 r.
CZYTAJ TAKŻE: Polska turystycznym rajem. W 2024 r. czeka nas najazd gości z całego świata?
Jego kres nastał podczas II wojny światowej. W 1944 r. wycofujący się hitlerowcy, opuszczając Jałówkę, podminowali wieżę świątyni. Ta ostatecznie po wybuchu runęła na budynek, uszkadzając przy tym więźbę dachową, sklepienie i jeden z filarów kościoła.
Po wojnie odbudowę zniszczonej świątyni odłożono "do lepszych czasów". W 2000 roku z kolei przed ruinami postawiono ołtarz polowy, gdzie odprawiane są co jakiś czas nabożeństwa. Kilka lat temu zabytkowe pozostałości kościoła zostały specjalnie zabezpieczone pod okiem podlaskiego konserwatora zabytków.