ZUS: Zasiłek opiekuńczy przedłużony po 3 maja
Od 6 maja br. mogą być otwierane placówki opieki nad najmłodszymi dziećmi. Należy jednak pamiętać, że jest to możliwość, nie obowiązek. Będzie to indywidualna decyzja organu założycielskiego, podjęta we współpracy z powiatowymi służbami sanitarnymi, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w rejonie oraz po konsultacji z rodzicami.
Kiedy otworzą żłobki i przedszkola? Znamy termin! Prezydent jasno go przedstawił
- Jeżeli placówka, do której uczęszcza dziecko, będzie otwarta, jednak nie zapewni opieki wszystkim dzieciom, rodzice tych pociech nadal mogą wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - W sytuacji gdy mimo otwarcia żłobka czy przedszkola, rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej swojego dziecka z powodu stanu epidemii, wówczas dodatkowy zasiłek opiekuńczy również będzie im nadal przysługiwał.
Kiedy otworzą salony fryzjerskie i kosmetyczne? Fryzjer ważniejszy od zakupów w galerii
Przedłużony zasiłek opiekuńczy. Do kiedy? Kto go otrzyma?
Uprawnienia do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ustalane są tylko na okres wskazany w oświadczeniu. Jeżeli ubezpieczony chce otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dalsze dni, musi ponownie złożyć wniosek, wskazując w nim ten kolejny okres.
Sprawdź też: Zamknięte szkoły i przedszkola. Zasiłek opiekuńczy dla rodziców - jak go otrzymać?
Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zasiłek w dodatkowym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci, które wymagają opieki. Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę, np.
- Jest bezrobotny,
- Korzysta z urlopu rodzicielskiego,
- Przebywa na urlopie wychowawczego.
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
ZUS: Zasiłek opiekuńczy po 3 maja. Jak złożyć wniosek?
Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jest ono jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można przekazać w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.
Tutaj znajdziesz dokładną instrukcję, jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy w internecie, nie wychodząc z domu: Instrukcja jak złożyć oświadczenie przez portal PUE ZUS.
Kto może otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje tym osobom, które sprawują osobistą opiekę nad:
- dzieckiem w wieku do 8 roku życia m.in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, lub rodzica dziecka, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi, lub rodzicowi sprawowanie opieki nad dzieckiem, pobytu małżonka ubezpieczonego, lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem, w szpitalu albo w innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenie zdrowotne,
- chorym dzieckiem w wieku do 14 lat,
- chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat.