W sobotę 25 lutego odnotowano rozbłysk na Słońcu sklasyfikowany jako M3.7, czyli o średniej mocy. Już teraz można obserwować efekty tego zjawiska, w postaci burzy geomagnetycznej o sile G2, czyli umiarkowanej. Jednak w nocy burza geomagnetyczna może nasilić się do stopnia G3, a wskaźnik zórz polarnych osiągnąć wartość Kp = 7, a to oznacza, że w nocy z 27 na 28 lutego w Polsce mogą być szanse na dostrzeżenie zorzy polarnej. Im bardziej na północy naszego kraju się znajdujemy, tym te szanse są większe.
- Poinformowało Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Zdjęcia zorzy polarnej w Polsce
Prognozy się sprawdziły, zjawisko było fotografowane w wielu miejscach na wybrzeżu, ale też na Warmii. 26 i 27 lutego okazały się szczególnie bogate w wyjątkowy spektakl świateł.
Zorza polarna nad Bałtykiem
Rozbłysków było wiele. Jeżeli rozbłyskowi towarzyszy koronalny wyrzut masy i rozbłysk jest skierowany w kierunku Ziemi to po dotarciu do naszej planety objawia się powstaniem pięknych zórz polarnych. Spadki i wzrosty aktywności słonecznej są normalne, a jeden cykl słoneczny (wzrost i spadek aktywności słońca) trwa około 11 lat.
Źródło: Zorza Polarna w Polsce! Zobacz, co pojawiło się na niebie nad Bałtykiem końcem lutego!