COVID–19 jako choroba zawodowa
O tym, że COVID-19 można zostać uznany za chorobę zawodową, poinformował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny. Nie potrzeba do tego nawet nowelizacji przepisów – wystarczy wykorzystać istniejące.
Uczniowie wracają na zdalne nauczanie! Od kiedy? Czy wróci zasiłek opiekuńczy?
To dobra informacja dla osób szczególnie narażonych na zakażenie koronawirusem. Stanowisko wiceministra rodziny jest też istotne dla rodzin osób, które zmarły w wyniku COVID-19. Kto zostanie objęty dodatkowym zasiłkiem?
Zasiłek dla chorych na COVID-19. Komu przysługuje?
Jak wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna", przepisami objęci byli wcześniej lekarze, jednak już niedługo grupa ta może się powiększyć. Zasiłek dla chorych na COVID-19 przysługiwać ma m.in. nauczycielom czy pracownikom sklepów. To jedna z grup najbardziej narażonych na kontakt z osobami zakażonymi w związku z wykonywaną pracą. Jeśli to właśnie w trakcie jej wykonywania doszłoby do zakażenia, wówczas COVID-19 traktowany miałby być jako choroba zawodowa.
Co z tego wynika?
Ile wynosi zasiłek dla chorych na COVID-19?
Korzyści płynące z takiego faktu, to m.in. zmiany w wysokości zasiłku chorobowego. Dla osób, które zachorują na COVID-19 przez kontakt z zakażonym w miejscu, pracy, przysługiwałoby 100 procent takiego zasiłku. Standardowo jest to 80 procent.
Brak maseczki – w tym przypadku jest dozwolony. Nawet przy policji i bez zaświadczenia
Drugą kwestią jest rozliczenie związane z rentą wypadkową w przypadku wystąpienia powikłań. Natomiast jeśli w wyniku choroby nastąpi zgon, rodzina będzie miała prawo do renty wypadkowej, a także jednorazowego odszkodowania z ZUS.
Jak udowodnić, że dana osoba zachorowała na COVID-19 w związku z wykonywaną pracą lub zawodem? Adwokat Paweł Matyja w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" podkreśla, że procedura uznania koronawirusa za chorobę zawodową jest skomplikowana i nie kończy się na wydaniu jednego zaświadczenia lekarskiego. Dlatego przepisy powinny zostać jeszcze dokładnie przejrzane i doprecyzowane.