Zakaz przebywania przy granicy polsko-białoruskiej przedłużony. Jest decyzja wojewody!

i

Autor: Twitter/Straż Graniczna Na zdjęciu granica polsko-białoruska

Zakaz przebywania przy granicy polsko-białoruskiej przedłużony. Jest decyzja wojewody!

2022-11-23 9:40

Do końca roku będzie obowiązywał zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej w Podlaskiem na odległość mniejszą niż dwieście metrów - wojewoda podlaski podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Wniosek o przedłużenie zakazu złożyła Straż Graniczna.

Granica polsko-białoruska. Przedłużono zakaz przebywania

Podpisane 21 listopada rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. "Zakaz będzie obowiązywał do 31 grudnia bieżącego roku. Jest on związany z pracami nad instalacją elektronicznych elementów zapory na granicy polsko-białoruskiej" - poinformował we wtorek Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.

Wprowadzony 1 lipca zakaz, obowiązujący najpierw do 15 września, potem przedłużony do 30 listopada a obecnie do końca roku, zastąpił większe ograniczenia związane z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią.

Przez dziesięć miesięcy obowiązywał tam bowiem zakaz przebywania w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim leżących w obszarze przygranicznym. Najpierw od 2 września do 30 listopada 2021 r. na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy, potem od 1 grudnia 2021 do 1 marca 2022 r. obowiązywało właśnie rozporządzenie MSWiA o zakazie przebywania na tym obszarze, które było potem przedłużane, ostatecznie do 30 czerwca tego roku.

Kolejna decyzja wojewody

Rozporządzenie wojewody podlaskiego, które weszło w życie 1 lipca, zostało wprowadzone na wniosek Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Wojewoda przychylił się do tego wniosku na podstawie ustawy o budowie zapory na granicy. To zakaz przebywania na obszarze dwustu metrów od linii granicy polsko-białoruskiej; za jego złamanie grozi mandat do 500 zł lub nagana.

We wrześniu obowiązywanie zakazu zostało przedłużone do 30 listopada. Wojewoda Bohdan Paszkowski wyjaśniał wtedy, że chodzi o zapewnienie wykonawcy tzw. bariery elektronicznej możliwości prowadzenia w spokoju prac i swobody dostępu do tego miejsca.

Podlaskie. Potwornie trudna akcja ratowania imigrantów, którzy utknęli na bagnach