Zakaz kąpieli w kolejnym kąpielisku w Podlaskiem. Tym razem sinice wykryto w jeziorze Necko w Augustowie

i

Autor: pixabay.com Zakaz kąpieli w kolejnym kąpielisku w Podlaskiem. Tym razem sinice wykryto w jeziorze Necko w Augustowie

Zakaz kąpieli w kolejnym kąpielisku w Podlaskiem. Tym razem sinice wykryto w jeziorze Necko w Augustowie

2022-08-10 14:47

Z powodu zakwitu sinic zostało zamknięte kolejne kąpielisko w województwie podlaskim. Zakaz wprowadzono na jeziorze Necko w Augustowie. Gdzie jeszcze obowiązuje takie ostrzeżenie?

Zakaz kąpieli na jeziorze Necko w Augustowie z powodu zakwitu sinic wprowadzono we wtorek 9 sierpnia. Obowiązuje on na dwóch plażach nad jeziorem Necko w Augustowie. Konkretnie przy Molo Radiowej Trójki oraz na POSTiWie.

Nie jest czynny również wyciąg nart wodnych. Jak czytamy na portalu radio.bialystok.pl burmistrz miasta nie jest obecnie w stanie powiedzieć, jak długo będzie trwał zakaz.

- We wtorek (9.08) obsługa kąpieliska stwierdziła obecność sinic na jeziorze Necko. Został powiadomiony o tym sanepid, który zdecydował, że nie można tam się kąpać do czasu, aż sytuacja w wodzie się unormuje. Wtedy kąpieliska zostaną znowu uruchomione. W tym momencie mamy informacje oraz decyzje dotyczące tylko tych dwóch miejsc na tym akwenie. Nie posiadamy żadnych wiadomości o tym, że coś złego dzieje się na okolicznych jeziorach, na przykład na Białym - mówi Filip Chodkiewicz.

ZOBACZ: Sinice w jeziorach Wigry i Hańcza w województwie podlaskim. Wprowadzono zakaz kąpieli!

Sinice w jeziorach w Podlaskiem

Przypominamy, że to nie pierwszy akwen wodny w województwie podlaskim, w którym wykryto sinice. W piątek 5 sierpnia wykryto je w jeziorach Wigry oraz Hańcza. Zakaz kąpieli na tym pierwszy akwenie został wydłużony przez suwalski sanepid.

Sinice w wodzie - co to?

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych. Problem robi się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość, ale też użyteczność wody.

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic.

Bydgoscy wodniacy patrolują kąpieliska