Budżet Obywatelski 2024 - terminy
Budżet Obywatelski 2024 to proces, w którym mieszkańcy Białegostoku decydują o przeznaczeniu części budżetu miasta. Etap składania wniosków do 11. edycji potrwa od 1 marca do 31 marca. Do wydania w tej edycji jest 12 milionów złotych. Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty ogólnomiejskie i osiedlowe – na których realizację wydzielono odpowiednio pięć i siedem milionów złotych.
Budżet Obywatelski w Białymstoku - nowości
Organizatorzy projektu przygotowali w tym roku niespodziankę. Nowością jest zwiększenie maksymalnej kwoty zgłaszanych projektów. Szacunkowa wartość projektu ogólnomiejskiego może sięgać trzy miliony złotych w przypadku projektu “twardego” i 100 tysięcy złotych - przy “miękkim”. Natomiast wysokość osiedlowego to maksymalnie 1,5 miliona złotych (projekt “twardy”) i 100 tysięcy złotych (“miękki”).
Budżet Obywatelski to znany w Białymstoku program. Działa on już od 2013 roku. W tym czasie zrealizowane zostały projekty na kwotę 91,5 miliona złotych. Zgłoszonych zostało 1507 projektów, z czego do realizacji przekazano 269 z nich. 206 zostało już zrealizowanych.
Budżet Obywatelski 2024 - wyniki
Jak co roku mieszkańcy mogą skonsultować swój pomysł z urzędnikami i otrzymać pomoc w przygotowaniu projektów. Każdą propozycję powinno poprzeć dwóch mieszkańców Białegostoku (innych niż projektodawca).
Zgłoszone przez mieszkańców pomysły zostaną poddane weryfikacji i do 8 września zostanie ogłoszona lista projektów zakwalifikowanych do głosowania. Głosowanie mieszkańców rozpocznie się w tym roku 26 września i potrwa do 9 października. Wyniki zostaną podane do 31 października.
Jak złożyć projekt do Budżetu Obywatelskiego 2024 w Białymstoku?
Wnioski należy składać na formularzach dostępnych na stronie Centrum Aktywności Społecznej, a także w budynkach przy ulicy Św. Rocha 3 i Słonimskiej 1. Każdy mieszkaniec może złożyć i poprzeć dowolną liczbę projektów.
– Zasady obowiązujące w aktualnej edycji białostockiego Budżetu Obywatelskiego są prawie takie same, jak poprzednio. Oprócz wyższych limitów szacunkowych kosztów poszczególnych projektów, warto zwrócić uwagę na terminy maratonów pisania projektów, które odbędą się 20 i 27 marca w godzinach 9-18 w Centrum Aktywności Społecznej – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Ponadto trzeba pamiętać, że w tym roku głosowanie mieszkańców rozpocznie się o tydzień wcześniej niż poprzednio. Potrwa od 26 września do 9 października.
Tragiczny pożar domu w Choroszczy. Zobacz zdjęcia spalonego budynku