Aktywna Rezerwa Wojsk Obrony Terytorialnej
Ustawa o Obronie Ojczyzny wprowadziła służbę w ramach aktywnej rezerwy. Będą ją tworzyły osoby, które "głosiły chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55. roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień podoficerski lub oficerski – 63. roku życia".
Aktywna Rezerwa WOT – dla kogo?
Pierwsze powołania do Wojsk Obrony Terytorialnej żołnierzy rezerwy już ruszyły. Kto może zgłaszać się do takiej służby? Przede wszystkim:
- osoby, które w przeszłości były żołnierzami zawodowymi,
- odbyły przeszkolenie wojskowe,
- pełnili terytorialną służbę wojskową, jednak z powodu różnych powodów nie mogły dalej służyć.
Polecany artykuł:
Ile trwa służba?
Każdy żołnierz powołany do Aktywnej Rezerwy WOT pełni służbę raz na kwartał, przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo, przez 14 dni, co najmniej raz na 3 lata. Może się jednak zdarzyć, że okres pełnienia służby będzie większy. Służba może być także pełniona w trybie natychmiastowego stawiennictwa.
Aktywna Rezerwa WOT – rekrutacja
Chętni muszą się zgłaszać do Wojskowych Centr Rekrutacji. W województwie podlaskim mieszczą się one w poniższych lokalizacjach:
- Białystok, ul. Lipowa 35.
- Bielsk Podlaski, ul. Dubiażyńska 2.
- Łomża, ul. Polowa 12.
- Suwałki, ul. Wojska Polskiego 21a.
Inne sposoby to:
- Zgłoszenie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i wzięcie udziału w 18 pułku rozpoznawczym w Białymstoku, który rozpocznie się 14 listopada 2022 r. Chętni mogą składać wnioski do Wojskowego Centrum Rekrutacji w Białymstoku lub zarejestrować się na Portalu Rekrutacyjnym Wojsko Polskie www.zostanzolnierzem.pl.
WOT – zarobki
Żołnierze pełniący służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości 4560 zł od pierwszego dnia służby. Dodatkowo bezpłatne umundurowanie, wyżywienie, zakwaterowanie oraz możliwość odbycia szkoleń na koszt armii.