W czwartek prezydenta Andrzeja Dudę podpisał ustawę ws. wsparcia kredytobiorców. Daje ona osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych, a także zwiększa o 1,4 mld zł środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Ile czasu wolnego od spłacania rat kredytu dają wakacje kredytowe?
Polacy będą mogli odpocząć od spłacania rat kredytów hipotecznych udzielonych w polskiej walucie. Będą to dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku, a także po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 roku. - Czyli osiem rat kredytu, które w najbliższym półtora roku nie będzie musiało być spłacane. To jest duży oddech dla osób, które odczuwają teraz skutki wyższych stóp procentowych – mówił rzecznik rządu Piotr Müller. Warto jednak wiedzieć, że korzystając z tej możliwości wydłuża się nasz okres kredytowania o taką liczbę miesięcy, jaką my odpoczywaliśmy od spłacania rat.
Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?
Wakacje kredytowe mają przysługiwać kredytobiorcom w stosunku do tylko jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe. Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić łącznie dwa warunki:
- zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz
- zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe? ?
Wniosek o wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu można złożyć w formie papierowej albo elektronicznej, także za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej.
- W ciągu 21 dni bank może przesłać potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia. Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Oznacza to, że to kredytodawca będzie związany decyzją kredytobiorcy - czytamy na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów.
Wakacje kredytowe. Banki wpłacą 1,4 mld złotych na rzecz wsparcia
Ustawa, którą prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek zakłada również zwiększenie środków przeznaczonych na dopłaty z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Banki do końca 2022 roku mają wpłacić na FWK aż 1,4 mld zł. Dodatkowo, w ustawie przewidziano prace nad procesem wyznaczenia zamiennika WIBOR.
Polecany artykuł: