Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia

i

Autor: pexels.com Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia

Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Rozpoznaj je na zdjęciach [QUIZ]

2020-07-01 11:21

Uważasz się za wytrawnego "fastfoodożercę"? Prawdziwego miłośnika dań fast food? Przekonajmy się, czy nim jesteś! Jeśli od czasu do czasu jadasz tzw. szybkie jedzenie, z pewnością poradzisz sobie przynajmniej z połową pytań w naszym teście. Na wszystkie odpowiedzą jednak prawdziwi MISTRZOWIE! Jesteś jednym z nich?

Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia [QUIZ]

Pytanie 1 z 15
Fast food z obrazka to:
Uwielbiasz fast foody? Przekonajmy się! Dopasuj ich nazwy do zdjęcia

Fast food a dieta

Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nigdy nie jadł fast fooda, myśląc: "Ale to jest DOBRE!". Ta rozkosz dla podniebienia nie jest oczywiście dla nikogo z nas wskazana przez dłuższy czas. Fast food to rodzaj pożywienia szybko przygotowywanego i serwowanego na poczekaniu. Na ogół jest ono również tanie.

Oba te czynniki nie sprzyjają naszemu zdrowiu, ponieważ typowy fast food zazwyczaj:

  • Posiada wysoką wartość kaloryczną,
  • Zawiera dużą ilość tłuszczów i węglowodanów,
  • Posiada niewiele cennych dla organizmu substancji – błonnika, witamin i minerałów.

Dowiedz się więcej: FAST FOOD pod lupą - co kryje się w hamburgerach, frytkach i zapiekankach

Zastanawiasz się, ile kalorii może mieć jeden posiłek fast food? Sprawdź ile kalorii mają te fast foody!

Fast food a zdrowie. Jak wpływają na organizm?

Przeciwnicy tego typu odżywiania uważają, że regularne spożywanie produktów fast food prowadzi do chorób cywilizacyjnych. Wśród nich pojawiają się najczęściej:

  • otyłość,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby serca i układu naczyniowego (np. miażdżyca),
  • schorzenia wątroby.

Restauracje wspierają lekarzy - gotują im za darmo! Tak działa Grupa #GastroPomaga

Posłuchaj, i poznaj przepisy na: czipsy, frytki, tortille czy lody, które nie zaszkodzą twojemu zdrowiu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcast
Jako pierwszy w Polsce otworzył restaurację

Czy fast food może być zdrowy?

Współcześnie oblicze fast foodu zaczyna się zmieniać i coraz częściej zaliczane są do niego serwowane na poczekaniu sałatki. Coraz popularniejsze w Polsce stają się także food trucki - stoiska na kółkach, gdzie oprócz typowego, amerykańskiego "szybkiego jedzenia" (hamburger, frytki, hot-dog) spróbować możemy dań kuchni azjatyckiej, bałkańskiej czy południowoamerykańskiej.

Czy fast food może być zdrowy? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób go przygotujemy. Wybierając pełnoziarniste pieczywo, smażąc lub piekąc mięso bez oleju, a także stawiając na świeże warzywa, możemy zmniejszyć szkodliwość dań typu fast food. Popularne w ostatnich latach stały się także wegańskie czy wegetariańskie lokale serwujące m.in. fast foody bez mięsa, glutenu itp.

Odwrotnością fast foodów jest slow food. To organizacja i jednocześnie ruch społeczny skupiający osoby zainteresowane ochroną tradycyjnej kuchni różnych regionów świata i związanych z tym upraw rolnych i nasion, zwierząt hodowlanych i metod prowadzenia gospodarstw, charakterystycznych dla tych regionów.

Głównymi punktami programu ruchu Slow Food są:

  • Ochrona i promocja lokalnych i tradycyjnych sposobów produkcji żywności (przepisów i receptur) oraz jej producentów.
  • Promowanie kultury spożywania żywności, czyli celebrowania i delektowania się posiłkami zamiast szybkiego napełniania żołądków, zgodnie z zasadą „jeść dla przyjemności, a nie odżywiać się”.
  • Kupowanie świeżej żywności ze źródeł lokalnych, wytworzonej z użyciem tradycyjnych receptur i metod wytwarzania, wymagających czasu i odpowiedniego nakładu pracy.
  • Edukacja konsumentów i lokalnych społeczności.
  • Lobbing na rzecz zmian w polityce rolnej, mających na celu wsparcie dla farm organicznych, przeciw genetycznym modyfikacjom żywności czy używaniu pestycydów.