Niezwykłe zjawisko na Podlasiu. Filary świetlne nad Białymstokiem [19.01.2021]
Filary lub słupy świetlne to zjawisko optyczne, które rzadko występuje w rejonach innych niż Arktyka. Ponieważ nocą, z niedzieli na poniedziałek, w Polsce występowały silne mrozy sięgające nawet -27 stopni Celsjusza, powstała doskonała okazja, by je obserwować. Jak wiadomo, Podlasie należy do jednego z najzimniejszych regionów naszego kraju, stąd też m.in. tutaj temperatury były bardzo niskie, a z soboty na niedzielę w Suwałkach padł rekord mrozów.
ZOBACZ: Rzadkie i niezwykłe zjawisko optyczne na Podhalu! Czym są tajemnicze światła? [ZDJĘCIA]
Kamil Rogowski z Oczami natury zaobserwował nad Białymstokiem niezwykłe zjawisko - wspomniane wyżej filary (słupy) świetlne. Postanowił uwiecznić je na zdjęciach, przesyłając je jednocześnie Karolowi Wójcickiemu prowadzącemu na Facebooku popularny fanpage "Z głową w gwiazdach". Trzeba przyznać, że widok jest imponujący.
A jak Wam się podoba? Zobaczcie więcej zdjęć w naszej galerii (kliknij zdjęcie główne lub odnośnik poniżej)!
Czym są słupy świetlne?
- Filary świetlne to zjawisko optyczne powstające na skutek odbicia światła od kryształków lodu unoszących się w powietrzu - nazywanych czasem pyłem diamentowym (powietrze aż się od niego skrzy!) - tłumaczy Karol Wójcicki. - Wtedy nad silnymi źródłami światła (latania, reflektor samochodowy) pojawia się jasny, świetlisty słup o kolorze znajdującego się pod nim źródła.
Zjawisko powstaje na skutek odbicia światła od podstawy kryształków lodu o charakterystycznym kształcie. W efekcie powyżej źródła światłą pojawiają się jego liczne odbicia, tworzące właśnie efekt filaru lub słupa.
Jak dodaje Wójcicki, takie zjawisko jest charakterystyczne dla arktycznych rejonów naszej planety, gdzie temperatury przy ziemi często spadają grubo poniżej -15 stopni.
- Widujemy je regularnie podczas naszych arktycznych wypraw na zorzę polarną z Goforworld - tłumaczy astronom. - Wprost nie mogę się doczekać, żeby znowu mieć okazję pogapić się na filary świetlne w przerwach między oglądaniem zorzy polarnej.
W przypadku słupów świetlnych źródłem światła może Słońce („słupy słoneczne”), Księżyc („słupy księżycowe”), ale także latarnie uliczne. Słupy świetlne można zobaczyć o każdej porze dnia. Co ciekawe, zjawisko to było w przeszłości zgłaszane jako spotkania z UFO.