Co to jest kwalifikacja wojskowa?
Kwalifikacja wojskowa w 2023 r. już ruszyła. Niebawem ponad 200 tys. osób otrzyma wezwanie do badania. Zapewne spora część mężczyzn, która otrzymała już pisma jest przerażona tym, co ich czeka w najbliższej przyszłości. Wyjaśniamy zatem: co to jest kwalifikacja wojskowa?
Ma ona na celu wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej i określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli RP. Badania do wojska podczas kwalifikacji wojskowej służą natomiast temu, aby przydzielić kandydatowi odpowiednią kategorię. Od ich wyników zależy, czy znajdzie się on w A (zdolny do służby wojskowej), B (czasowo niezdolny do odbycia służby wojskowej), D (niezdolny do czynnej służby wojskowej).
Co się robi na kwalifikacji wojskowej?
Badania podczas kwalifikacji wojskowej całościowo sprawdzają stan zdrowia badanej osoby. Te we wszystkich jednostkach wyglądają podobnie, procedury mogą być kosmetycznie modyfikowane. Co się robi podczas kwalifikacji wojskowej? Zazwyczaj podczas kwalifikacji wojskowej wykonuje się:
- mierzenie ciśnienia,
- mierzenie wzrostu,
- mierzenie wagi,
- badanie wzroku,
- badanie krwi,
- badanie moczu,
- spotkanie z psychologiem,
- spotkanie z neurologiem,
- wizyta u laryngologa (badanie słuchu, drożności nosa, jamy ustnej),
- zbadanie kondycji skóry.
Czy na komisji wojskowej badają jądra?
Wszystkich wezwanych na komisję wojskową interesuje jeden fakt: czy podczas komisji badają jądra? Czy trzeba się rozbierać? W trakcie badania przed komisją wojskową kandydaci proszeni są o rozebranie się do bielizny. W jakim celu? Lekarze badają, czy potencjalny poborowy nie ma wad postawy lub deformacji, mogących wpływać na jego sprawność fizyczną, a także czy nie cierpi na choroby skóry. Czy na komisji wojskowej sprawdzają również jądra? Dlaczego na komisji wojskowej trzeba ściągać majtki? Badanie jąder, odbytu lub prostaty odbywają się niezwykle rzadko - jeśli komisja uzna, ze są one konieczne, zostaną przeprowadzone za parawanem.
ZOBACZ GALERIĘ