To podlaskie miasto słynie z legendy o Zygmuncie Auguście i Barbarze Radziwiłłównej. Dziś jest oblegane przez turystów!

i

Autor: Mapy Google To podlaskie miasto słynie z legendy o Zygmuncie Auguście i Barbarze Radziwiłłównej. Dziś jest oblegane przez turystów!

Turystyka

To podlaskie miasto słynie z legendy o Zygmuncie Auguście i Barbarze Radziwiłłównej. Dziś jest oblegane przez turystów!

2024-11-15 12:51

Podlaskie z roku na rok zaskakuje kolejnych fanów ciekawych historii związanych z regionem. Miejsce na mapie Polski raczej kojarzone z rolnictwem i najniższą średnią płacą potrafi jednak zainteresować turystów z całego świata! Wszystko przez to, że można tu znaleźć niesamowitą historię. Jak tę o Augustowie, które słynie z legendy o Zygmuncie Auguście i Barbarze Radziwiłłównej. Ciekawostką jest to, że bez tego być może w ogóle nie byłoby tego miejsca!

Podlaskie. Miasto z legendą, której nie ma nigdzie indziej

Augustów to miasto położone w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim. Cechą charakterystyczną jest rzeka Netta, Kanał Augustowski i liczne jeziora, która co roku w okresie wakacyjnym przyciągają tysiące turystów. Augustów otaczają piękne tereny zielone, w tym Puszcza Augustowska i liczne jeziora. Miasto przyciąga miłośników sportów wodnych, żeglarstwa, wędkowania oraz turystyki rowerowej i pieszej. Trzeba również pamiętać, że Augustów ma status uzdrowiska, słynącego z korzystnych warunków klimatycznych oraz borowiny, stosowanej w leczeniu chorób reumatycznych i schorzeń układu oddechowego. Dlatego można tu spotkać również sporo kuracjuszy. Ale co roku do Augustowa przyjeżdżają fani historii, a tej w tym mieście jest sporo.

Augustów. Skąd wzięła się nazwa?

Co ciekawe, Augustów jest jednym z najstarszych miast w Polsce, ale nie oficjalnie (w kontekście nadania praw miejskich), ale pod względem zachowanych śladów obecności ludzi. Pierwsze ślady pobytu ludzi w okolicach Augustowa pochodzą sprzed ok. 9 tys. lat p.n.e. Nad jeziorem Necko w okolicach rzeczki Kamienny Bród (wieś Wójtowskie Włóki) odkryto ślady przebywania przynajmniej trzech rodzin, które pozostawiły narzędzia i wióry krzemienne. W pobliżu znaleziono też pozostałości młodszych neolitycznych osad z przełomu IV i III tysiąclecia p.n.e. 

Oczywiście nikt wtedy o Augustowie w ogóle nie myślał. Skąd zatem taka nazwa miasta? Ma ona związek z legendą o spotkaniu Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłównej. To na cześć tego pierwszego miasto w XVI wieku otrzymał prawa miejskie i nazwę.

QUIZ: Tablice rejestracyjne województwa podlaskiego. Ile rozwinięć odgadniesz?

Pytanie 1 z 12
Tablice rejestracyjne BAU oznaczają:

Historia spotkania Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłównej

A czy do tego legendarnego spotkania między Zygmuntem Augustem i Barbarą Radziwiłłówną w ogóle mogło dojść? Ów kontakt miał być schadzką, dlatego trudno znaleźć jakiś dowód w źródłach. A z tych wynika, że miasto w pobliżu osady w pobliżu terenów obecnego Augustowa próbowała założyć królowa Bona, a Zygmunt August w 1557 roku po prostu dokończyć dzieła swej matki.

Augustów - jak dojechać?

Dojazd do Augustowa jest zależny od miejsca, z którego się wybieracie. Z Warszawy trasa wiedzie trasą europejską E67 na północ przez Łomżę, a następnie drogą ekspresową nr 61 do Augustowa. Z Białegostoku dojazd jest już gorszy, bo aktualnie najkrótsza trasa prowadzi drogą krajową nr 8 w kierunku północnym. Podczas jazdy, zwłaszcza w godzinach 14-17, należy szczególnie uważać, bo ten odcinek od lat jest najbardziej niebezpieczny w województwie podlaskim.

Białystok Radio ESKA Google News
Autor: