Wał szkwałowy niedaleko Puńska na Podlasiu
To nie fotomontaż. To magiczny wał szkwałowy niedaleko Puńska (powiat sejneński). Zdjęcie pojawiło się na grupie Polskich Łowców Burz.
Litewski fotograf Marius Kunigiškis uchwycił - jak to określił - "długą spódnicę" nad Jeziorem Dusia na Litwie. Jest ono oddalone o niecałe 50 kilometrów od granicy polsko-litewskiej. Pasjonat fotografii uwiecznił malowniczy obraz na niebie - chmurę burzową rozpościerającą się nad taflą wody. Trzeba przyznać, że widok jest niezwykły!
Zobacz też: Ale widoki! Ogromny wał szkwałowy przeszedł nad Warmią i Mazurami [ZDJĘCIA]
Zdjęcia wykonano 11 czerwca. Oto jak ich autor opisał fascynujące zjawisko:
- Mój syn powiedział, że to statek kosmitów - napisał Marius Kunigiškis - nawet się nie kłóciłem. Wszystko się zaczęło, gdy na horyzoncie zobaczyłem chmurę burzową. (...). Poszliśmy [z żoną - przyp red.] do punktu, z którego widok był dobry, aż do 10 km mieliśmy zwolnić tempo, a burza zeszła, a burza przeszła na tył. Po drodze zrobiliśmy kilka zdjęć, w razie, gdyby rozpętała się burza i byłoby to już niemożliwe.
Fotograf przyznaje, że moment, który uchwycił na zdjęciach, dobrze oddawał powiedzenie "cisza przed burzą". W trakcie sesji odczuwał, jak ciepłą temperaturę przeszywał zwiastujący nawałnicę wiatr.
Burze w Podlaskiem. Zalane ulice i budynki. Ponad 100 interwencji jednej nocy [ZDJĘCIA]
Czym jest wał szkwałowy?
Wał szkwałowy to szczególna forma chmury przypominająca poprzecznym przekrojem swego czoła poziomy klin lub taran. Jest ona przytwierdzona do podstawy chmury macierzystej, zazwyczaj burzowej, rzadko kłębiastej.
Tego typu forma chmury występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach, zawsze na przednim skraju strefy burzowej. W rejonie jej występowania zazwyczaj pojawia się porywisty wiatr, zwany szkwałem, i intensywne opady.
W klasyfikacji według Światowej Organizacji Meteorologicznej opublikowanej języku polskim w 1956 (1959) r. w wersji skróconej Międzynarodowego atlasu chmur, arcus należy do kategorii zjawiska szczególne i chmury towarzyszące (kategorii niższej niż odmiany) i jest oznaczany skrótem arc.
Wał szkwałowy nad Jeziorem Duś niedaleko Puńska
Duś to trzecie pod względem powierzchni jezioro na Litwie, największe w południowej Litwie. Położone jest w rejonie łoździejskim. To właśnie nad nimi rozpostarła się uwieczniona na zdjęciach chmura burzowa. Sprawdźcie sami, jak to wyglądało - może nie na żywo, ale na fotografiach dobrze oddających charakter zbliżającej się nawałnicy: