Pełna i prawidłowa nazwa Kościoła św. Rocha to tak naprawdę Bazylika pw. św. Rocha. Jest to rzymskokatolicki kościół który został ufundowany jako pomnik Odzyskania Niepodległości. Powstał na białostockim wzgórzu św. Rocha, w miejscu dawnej kaplicy św. Rocha i katolickiego cmentarza z 1839 roku. Budowa nowej świątyni została ukończona w 1946 roku.
Historia najwyższego kościoła w Podlaskiem. Budowano go przez niemal dwie dekady
Kościół jest siedzibą drugiej białostockiej parafii. Pod budowę wybrano porośnięte drzewami wzgórze. W miejscu, w którym obecnie stoi budowla, znajdował się cmentarz z kaplicą, nieczynne od końca XIX wieku.
Prace budowlane rozpoczęto w 1927 roku. Trwały aż 17 lat. W momencie wybuchu II wojny światowej kościół był niemal gotowy, w stanie surowym z zamontowaną kopułą i ukończoną wieżą wraz z posągiem Matki Boskiej. We wrześniu 1939 roku został zarekwirowany przez Niemców pod koszary. W jego wieży urządzono punkt obserwacyjny. Niedługo potem prace budowlane zostały jednak wznowione i już w 1941 roku rozpoczęto tam odprawianie nabożeństw. Prace budowlane zakończono w 1944 roku, ale świątynie konsekrowano dopiero w sierpniu 1946 roku.
Niezwykła architektura i wyróżnienie przez papieża
Kościół św. Rocha został zbudowany w modernistyczno-ekspresjonistycznym stylu na planie ośmioboku i składa się z trzech stopniowo narastających brył. To projekt Oskara Sosnowskiego.
W 2018 roku kościół został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej. Była to decyzja papieża Franciszka. W tym samym roku, ze względu na walory artystyczne, świątynię wpisano na listę "100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości".
Kościół Św. Rocha to najwyższa świątynia w Podlaskiem
Kościół św. Rocha jest najwyższym kościołem w Białymstoku oraz w całym województwie podlaskim. Jego najwyższy punkt wznosi się na 78 metrów. Budynek z racji swojego położenia na wzgórzu jest jeszcze bardziej widoczny z wielu krańców miasta.
Szczytowym punktem budowli jest wieża wysoka na właśnie niemal 80 metrów. Daje to białostockiej bazylice miano jednego z 30 najwyższych kościołów w Polsce.
Kościół jest otoczony murem i łącznie ma cztery narożne wieżyczki. Obok świątyni stoi również modernistyczna plebania, która została zbudowana w latach 1929-32. Cały obiekt znajduje się w rejestrze zabytków.