QUIZ: Europejskie stolice i ich rzeki. Przez jakie miasta przepływają te rzeki?

i

Autor: Jakub Sadkowski Tamiza w Londynie

Quiz

Na tych rzekach powstały europejskie stolice! Zgadnij przez jakie miasta przepływają te rzeki! [QUIZ]

2024-06-22 12:05

Jak dobrze znacie geografię Europy? My mówimy Wisła, wy mówicie Warszawa! My mówimy Tamiza czy Sekwana... wy mówicie? Na tym właśnie polega zabawa w naszym quizie. To na tych rzekach zbudowano europejskie stolice. Poradzicie sobie z takim wyzwaniem? Czas się przekonać!

Mapa rzek Europy może stanowić ciekawy obraz sieci wodnej "Starego Kontynentu". Ukazuje ona jak powierzchniowe wody wpływały na przebieg granic państw i rozwój osadnictwa na przestrzeni wieków. To właśnie wokół i wzdłuż rzek zakładano zazwyczaj dawne osady, które przeradzały się w coraz większe miasta. Te z kolei z czasem stały się stolicami nowo ustanowionych państw. Jak ważne są rzeki dla rozwoju miasta, pokazuje fakt, że przez zaledwie kilka europejskich stolicach nie przepływa żadna rzeka. Miasta te zwykle położone są nad innymi akwenami.

Quiz: Europejskie stolice i ich rzeki

Niektóre z europejskich rzek stały się tworami niemalże niezależnymi od państw czy miast, w których się znajdują. Obecnie mają one także spore znaczenie np. w kontekście kulturowym. Kto bowiem nie kojarzy Tamizy, Sekwany czy Dunaju? Śpiewano już o nich piosenki, pisano również wiersze. A my wykorzystaliśmy je do quizu! Wyzwanie polega na przyporządkowaniu ich do miasta, przez które przepływają. Podejmiecie się tej próby? Tylko nieliczni zdobędą komplet punktów!

QUIZ: Europejskie stolice i ich rzeki. Przez jakie miasta przepływają te rzeki?

Pytanie 1 z 11
Na początek proste pytanie na rozgrzewkę. Wisła przepływa przez jaką stolicę?
Wieczorny Express: Rozenek, Lisiecki, Pużuk