Spis treści
- Województwo podlaskie - wyjątkowa przyroda, kultura i historia
- Ta miejscowość z Podlasia leży na szarym końcu Polski. Kiedy zobaczysz te widoki, uklękniesz z wrażenia
Województwo podlaskie - wyjątkowa przyroda, kultura i historia
Województwo podlaskie ma powierzchnię 20 187,02 km² (6,5% powierzchni Polski), jest najbardziej na północny-wschód wysuniętym regionem w Polsce. Podlasie nazywane jest “Zielonymi płucami Polski” z uwagi na ilość lasów. Te w województwie zajmują ok. 30% powierzchni, w tym fragmenty Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej, Augustowskiej i Piskiej.
Województwo podlaskie to nie tylko lasy, Wystarczy tylko zerknąć na mapę regionu, aby zobaczyć, ile miejscowości jest na Podlasiu. My postanowiliśmy odkryć jak najwięcej z nich i zobaczyliśmy, ile ciekawych historii kryją. Przykładem niech będą Burniszki - malutka wieś przy samej granicy z Litwą.
Ta miejscowość z Podlasia leży na szarym końcu Polski. Kiedy zobaczysz te widoki, uklękniesz z wrażenia
Aby trafić do Burniszek, jadąc z Suwałk, musicie kierować się na Rutkę-Tartak, a następnie Wiżajny. Następnie skręcić w lewo w kierunku Grzybina, aby na drugiej krzyżówce skręcić w prawo. Po prawej będziecie mieli wielkie jezioro Wiżajny i jadąc wzdłuż niego traficie do Burniszek. Ta miejscowość to malutka wieś, w której obecnie mieszka mniej niż 100 mieszkańców. Przed laty w dwudziestoleciu międzywojennym była strażnica Korpusu Ochrony Pogranicza.
Co jest tu obecnie? Jak można się domyślać, w takim miejscu, tuż przy granicy z Litwą, w najdalej oddalonym miejscu na mapie Polski, nie ma za dużo atrakcji turystycznych. Jedyną jest olbrzymie jezioro Wiżajny, które w okresie letnim serwuje nie tylko piękne widoki, ale również ciszę i spokój. To właśnie jedna z charakterystyk podlaskiej prowincji: jeśli chcesz odpocząć od wielkomiejskiego szumu udajesz się na Podlasie i korzystasz. I Burniszki są idealne do takiej formy odpoczynku, bo nad jeziorem Wiżajny można znaleźć agroturystyki z opcją noclegu.