Turystyka

To miejsce słynie z XVI-wiecznych zabytków! Dziś tu na Podlasiu turystów w ogóle nie ma

2025-01-17 10:00

Turysta raczej nie wybierze na wypoczynek województwa podlaskiego. Dlaczego? Bo szybciej pojedzie nad morze bądź w góry na urlop. Czy to błąd? Nie do końca, bo każdy ma wybór, ale warto wiedzieć, że Podlasie to prawdziwa kopalnia klimatycznych miejscowości z niesamowitą historią. My sprawdziliśmy, co w sobie kryją miasteczka i wsie przy granicy z Białorusią. I znaleźliśmy na Podlasiu tak malutką miejscowość, którą cała Polska mogła poznać jesienią 2021 roku. Dziś praktycznie świeci pustkami.

Spis treści

  1. Podlasie skarbnicą urokliwych miejsc historycznych
  2. Ta miejscowość na Podlasiu pamięta XVI wiek i króla Zygmunta Augusta! Dziś nikt nie chce tam przyjechać
  3. Kuźnica - co obejrzeć?

Podlasie skarbnicą urokliwych miejsc historycznych

Województwo podlaskie położone jest w północno-wschodniej Polsce, graniczącym z województwami warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim, a od wschodu z Białorusią. Od północy natomiast z Litwą. Podlasie jest regionem o wyjątkowym charakterze, znanym z pięknej przyrody, wielokulturowości i bogatej historii. Tę ostatnią widać właściwie w każdej miejscowości, wystarczy do niej zawitać chociaż na chwilę. Ten moment zostanie z wami na zawsze i sprawi, że będziecie chcieli wracać tutaj już zawsze w celu uspokojenia i naładowania życiowych akumulatorów. 

Czy rozpoznasz tablice rejestracyjne z woj. podlaskiego?
Pytanie 1 z 11
BWM:

Ta miejscowość na Podlasiu pamięta XVI wiek i króla Zygmunta Augusta! Dziś nikt nie chce tam przyjechać

My po raz kolejny, przeglądając mapę województwa podlaskiego, zwróciliśmy uwagę na miejscowości położone najbliżej granicy polsko-białoruskiej. Jest ich sporo, ale my postanowiliśmy sprawdzić, jaką historię mają za sobą. I bingo! Tak właśnie trafiliśmy na Kuźnicę - niewielką miejscowość w województwie podlaskim, położoną przy granicy z Białorusią. 

Większości Polaków jest ona znana z przejścia granicznego, które jesienią 2021 roku zostało zaatakowane przez migrantów. Okazuje się jednak, że ma za sobą fascynującą historię. Kuźnica obecnie jest wsią, ale kiedyś miała prawa miejskie (uzyskane w 1569 roku, a straciła w 1809) i pierwsze wzmianki o niej datuje się na XVI wiek. Wówczas był to bardzo ważny ośrodek handlowy. Obecnie podobną rolę pełni pod kątem turystyki tranzytowej.

Kuźnica - co obejrzeć?

Choć z uwagi na wydarzenia migracyjne z jesieni 2021 roku liczba turystów odwiedzająca Kuźnicę zmalała, to jeśli wybieracie się do tej miejscowości koniecznie zobaczcie: 

  • Kościół pw. Opatrzności Bożej
  • Dawną cerkiew prawosławną
  • Stary młyn
  • Wzgórza Sokólskie
Białystok Radio ESKA Google News
Autor:
Rolnicy. Podlasie. Gienek kontuzjowany. Córka ruszyła na pomoc