turystyka

To miasto na Podlasiu kiedyś należało do potężnego rodu. Pierwsze ślady pochodzą tam z okresu kamienia łupanego!

2025-04-28 11:01

To jedna z najstarszych osad miejskich na Podlasiu. Pierwsze ślady człowieka na tych terenach pochodzą z okresu kamienia łupanego. Miasto w obecnej formie swoje początki miało natomiast w XV wieku. Niegdyś jego dobra należały do rozsławionego w regionie rodu Branickich. Do dziś w przestrzeni miasta, pozostały zachwycające zabytki z tamtych czasów.

Spis treści

  1. Choroszcz. Człowiek był tam już w okresie kamienia łupanego
  2. Historię Choroszczy od XV wieku budowali Chodkiewiczowie i Braniccy
  3. Co zobaczyć w Choroszczy? Miasto pełne zabytków

Choroszcz. Człowiek był tam już w okresie kamienia łupanego

Choroszcz jest dzisiaj jedną z urokliwych miejscowości w województwie podlaskim. Leży 12 km na zachód od jego stolicy, czyli Białegostoku. Jak wynika z badań archeologicznych, pierwsze ślady obecności człowieka na tym terenie pochodzą jeszcze z okresu mezolitu (około 8 000-4 800 p.n.e. na terenach dzisiejszej Polski).

To właśnie tutaj w gęstej puszczy znajdował się Święty Gaj. Pogańska ludność z kolei składała ofiary słowiańskiemu Bogowi Światowidowi na pobliskim wzgórzu, zwanym różnie - Świtkowizną, Sieśkowizną lub później także Babią Górą.

Puszczy nie wyludniły zupełnie wojny z XII i XIII wieku, które miały miejsce na pograniczu polsko-jaćwiesko-ruskim. Dobra na cały kraj dostarczali stamtąd bartnicy, smolarze, bobrownicy czy drwale. Wytwarzali miód, wosk, smołę, potaż oraz drewno. To właśnie oni nadali również nazwy wielu okolicznym miejscom w regionie, między innymi nazwę Choroszcza.

Historię Choroszczy od XV wieku budowali Chodkiewiczowie i Braniccy

Choroszcz uzyskała prawa miejskie od króla Zygmunta I Starego w 1507 roku dzięki staraniom Aleksandra Chodkiewicza. Miasto rozwijało się intensywnie w XVI wieku. Rozwój ten zawdzięcza osadnikom żydowskim. Choroszcz była wówczas centrum okolicznych dóbr. Ze znaczącymi ośrodkami Podlasia łączyły ją liczne trakty. W połowie XVII wieku kolejni właściciele dóbr sprowadzili do Choroszczy zakon dominikanów.

Z kolei w 1709 roku dobra choroskie przeszły na własność Jana Klemensa Branickiego. Hetman darzył miejscowość szczególnym uczuciem. Przez wiele lat nakładem wielkich kosztów budował tam letnią rezydencję. Obok spektakularnego zespołu, ufundował również murowany barokowy kościół wraz z klasztorem wspomnianych wcześniej dominikanów. Ufundował też szpital oraz unicką cerkiew. To także wtedy powstał zapewne folwark dworski. Co ciekawe, najpopularniejszy trunek tamtej epoki, czyli piwo, produkowało w Choroszczy 15 browarów. 

CZYTAJ TAKŻE: Ta malutka miejscowość na Podlasiu łączy historię i elitę regionu w jednym miejscu. Istnieje od XVI wieku!

Wracając do śladów Branickich, jednym z najpopularniejszych zabytków Choroszczy jest właśnie Pałacyk Branickiego. Obecnie działa jako Muzeum Wnętrz Pałacowych, w odbudowanym w latach 60. XX wieku budynku. Dawniej w letniej rezydencji Braniccy przyjmowali wielu znakomitych gości, w tym również króla Augusta III.

Białystok Radio ESKA Google News

Co zobaczyć w Choroszczy? Miasto pełne zabytków

Choroszcz posiada liczne dobrze zachowane lub odrestaurowane zabytki. Warto tam odwiedzić między innymi:

  • zespół klasztorny dominikanów,
  • kościół, ob. parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i Szczepana,
  • cerkiew pw. Matki Bożej Opiekuńczej,
  • zespół pałacowy Branickich - Muzeum Wnętrz Pałacowych
  • zabytkowy park Branickich,
  • rynek 11-listopada otoczony XIX-wiecznymi kamienicami
QUIZ: Czy to miasto leży w Podlaskiem? Jak dobrze znacie miejscowości Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Które z poniższych miast stanowi część woj. podlaskiego?
Eska Summer City na Jarmarku Dominikańskim w Choroszczy