Turystyka

To klimatyczne miasteczko przed laty było perełką Podlasia. Teraz jest częścią Białegostoku!

2025-03-10 6:06

Podlasie, region w Polsce, emanuje niezwykłą magią. Co czyni go tak wyjątkowym? Mieszkańcy województwa podlaskiego, związani z tym miejscem od urodzenia, twierdzą, że to teren o unikalnym duchu. Każdy, kto zdecyduje się spędzić tu więcej niż 5 dni, poczuje urok tej krainy. W dalszej części artykułu skupiamy się na miejscowości, która urzeka swoją historią i krajobrazem.

Dlaczego Podlasie jest klimatyczne?

Na Podlasiu spotykają się wpływy polskie, białoruskie, ukraińskie, litewskie, żydowskie i tatarskie. Wszystko przez wielowiekową, skomplikowaną historię regionu, które ze względu na położenie na styku granic, mieszało się etnicznie. A w związku z tym przenikały się kultury, co widać w architekturze, kuchni, obrzędach, a nawet w języku. Cerkiew obok kościoła, drewniane meczety, stare synagogi — to wszystko buduje niepowtarzalny klimat. A wielkim plusem województwa podlaskiego jest to, że dzięki wieloletnim staraniom mieszkańców wszystkie dowody tych historycznych zaszłości są doskonale zachowane do dziś, a mieszkańcy są z nich dumni. Dlatego kiedy w centrum Białegostoku, na Rynku Kościuszki przy fontannie zapytaliśmy przypadkowych przechodniów: "dlaczego Podlasie jest klimatyczne?" uzyskaliśmy poniższe odpowiedzi:

  • Przenikają się kultury i religie,
  • Przyroda jest jak z baśni,
  • Drewniana architektura to gotowa scenografia do filmów,
  • Autentyczna otwartość i gościnność,
  • Styk Wschodu i Zachodu,
  • Przez folklor i mistykę,
  • Niewiarygodna kuchnia.
Białystok Radio ESKA Google News

To klimatyczne miasteczko przed laty było perełką Podlasia. Teraz jest częścią Białegostoku!

Przykładem takie klimatycznego miejsca na Podlasiu, którego historia zaskoczy każdego, są Starosielce. Mowa tutaj o obecnej dzielnicy Białegostoku, najmocniej wysuniętej na zachód na mapie miasta. Dzisiaj jest to rejon, który przez blisko 50 lat był utożsamiany z białostockim przemysłem, ale niewielu wie, że 100 lat temu Starosielce było odrębnym miastem, niezwykle klimatycznym i prestiżowym. Pierwsze wzmianki o istnieniu tej miejscowości datuje się na XVI wiek, konkretnie na 29 marca 1533 roku. Choć wówczas chodziło o tzw. dzisiejszą Ściankę, gdzie i obecnie przebiega ulica Starosielce, czyli mowa o zabudowaniach wokół drogi obecnie przechodzącej przez dzielnicę. Początek obecnych Starosielc wiąże się z uruchomieniem linii kolejowej. W 1872 roku powstał dworzec kolejowy, zaś 28 lipca 1873 roku do miejscowości wjechał pierwszy skład poruszający się Koleją Brzesko-Grajewską. Od tego momentu znaczenie wsi wzrosło, a po otrzymaniu praw miejskich w 1919 roku Starosielce prestiżem nie ustępowało Białemustokowi. Według spisu powszechnego z 30 września 1921 roku mieszkały tu 2422 osoby, 16 lat później już 3500 osób. Starosielce prawa miejskie utraciło 1 kwietnia 1954 roku i zostało włączone do Białegostoku.

Starosielce. Co zobaczyć?

Jeśli będziecie w Białymstoku warto poświęcić dwie godziny na odwiedziny również w Starosielcach. Zwłaszcza, że dzielnica położona na wylocie w kierunku Warszawy. Polecamy zobaczyć:

  • kościół pw. św. Andrzeja Boboli,
  • cerkiew pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy,
  • drewniana zabudowa na "Ściance".
Rolnicy. Podlasie. Andrzej i Gienek karmią zwierzęta. Dieta marchewkowa