Spis treści
- Co łączy województwo podlaskie z mazowieckim? Nie tylko granica na Bugu
- Ten drobny szczegół łączy Podlasie z Mazowszem! Chodzi o tę tajemnicę!
Co łączy województwo podlaskie z mazowieckim? Nie tylko granica na Bugu
Województwo podlaskie od 1999 roku rozciąga się na południu od Drohiczyna aż do Puńska na północy. Od 1 stycznia nasz region graniczy z województwem mazowieckim głównie dzięki rzece Bug, która na dole Podlasia stanowi granicę z Mazowszem. Im dalej na północ została ona wytyczona w równych odległościach między Ostrowią Mazowiecką i Zambrowem oraz Ostrołęką i Łomżą.
Województwo mazowieckie nie jest specjalnie lubiane przez mieszkańców Podlasia głównie ze względów historyczno-ekonomicznych. Z uwagi na sytuację finansową w Podlaskiem, gdzie od lat zarabia się najmniej w skali całego kraju, Warszawa jest ziemią obiecaną dla każdego, kto chce odnieść w życiu sukces i zarabiać godne pieniądze. Nie inaczej jest z mieszkańcami województwa podlaskiego, którzy bardzo chętnie właśnie stolicę Polski wybierają na miejsca studiów czy też pracy. Dochodzą jeszcze do tego animozje sportowe między Legią Warszawa i Jagiellonią Białystok. Okazuje się jednak, że od wieków Mazowsze i Podlasie mają ze sobą jedną kwestię wspólną. Usiądźcie lepiej, bo nie uwierzycie, o co chodzi.
Ten drobny szczegół łączy Podlasie z Mazowszem! Chodzi o tę tajemnicę!
Województwo podlaskie z województwem mazowieckim łączy bowiem dialekt. Podlasie i Mazowsze mają zatem wspólną odmianę języka. Która oczywiście w następnej kolejności dzieli się na poszczególne gwary:
- łęczyckie,
- warmińskie,
- ostródzkie,
- warszawską,
- białostocką,
- suwalską,
- kurpiowską,
- łowicką,
- liwską i czerską,
- zawkrzańską.
Niemniej pod kątem lingwistycznym zarówno mieszkańcy okolic Suwałk, jak i ci spod Łowicza, łączy to samo.