Problemy finansowe Europy
Inflacja w drugiej połowie 2022 r. to największy problem nie tylko w Polsce. Okazuje się, że z gwałtownym wzrostem cen radzić muszą sobie również w innych krajach Europy i Unii Europejskiej. Świeżym przykładem jest Łotwa, gdzie inflacja dobiła do 22 procent, co jest jednym z najwyższych poziomów tego wskaźnika w strefie euro. W Hiszpanii natomiast z powodu inflacji rząd może mieć problemy z wypłatą emerytur. Bank Centralny Holandii natomiast przewiduje, że podwyżki cen i stóp procentowych mogą pozostać na lata.
Nie tylko inflacja jednak ma wpływ na pogarszający się stan finansów publicznych w krajach Unii Europejskiej. Swoje dołożyła na pewno wojna w Ukrainie oraz skutki pandemii koronawirusa, które odczuwamy dopiero teraz.
Polecany artykuł:
Inflacja 2022. Jak radzą sobie z nią w Europie?
W obliczu wszystkich tych problemów oraz tych powstających na bieżąco (jak kryzys energetyczny) największe gospodarki krajów Unii Europejskiej chcą jak najmocniej zminimalizować szkody obywateli. W związku z tym wprowadzają różne akcje pomocowe (w Polsce przykładowo znane z tzw. „tarcz”), które dodatkowo obciążają zadłużenie kraju. Niemcy w ostatnim czasie zamierzają złagodzić przedsiębiorcom i konsumentom podwyżki cen energii, co obciąży dług krajowy kwotą 200 mld euro. A to tylko jeden przykład.
Najbardziej zadłużone kraje Unii Europejskiej [LISTA]
Jeśli do tych działań rządów krajów Europy dodamy wszystkie akcje związane z przeciwdziałaniom skutkom pandemii koronawirusa i inflacji, wyjdzie, że gospodarki państw Unii Europejskiej są poważnie zadłużone. Jak bardzo? Według najnowszego raportu Eurostatu chodzi nawet o biliony euro. Które państwa Europy są najbardziej zadłużone? Poniżej w galerii przygotowaliśmy specjalne zestawienie. Sprawdź, które miejsce zajęła Polska.
Jak spiąć domowy budżet przed świętami?
Posłuchaj tych porad i nie martw się o świąteczne wydatki!
Listen to "Świąteczne przygotowania - jak nie stresować się o pieniądze? PORACHUNKI OSOBISTE" on Spreaker.