Te gminy w Polsce zanotowały największy ubytek ludności. Jeden region zdecydowanie dominuje [RANKING]

i

Autor: pixabay.com Te gminy w Polsce zanotowały największy ubytek ludności. Jeden region zdecydowanie dominuje [RANKING]

Te gminy w Polsce zanotowały największy ubytek ludności. Jeden region zdecydowanie dominuje [RANKING]

2022-09-22 15:33

We wtorek 20 września Główny Urząd Statystyczny opublikował pierwsze wnioski z ostatniego spisu powszechnego. Bardzo ciekawą częścią tego raportu były gminy w Polsce, które w ciągu ostatnich 10 lat zanotowały największy spadek ludności. Jeden region naszego kraju zdecydowanie wyróżnia się w tym rankingu.

GUS opublikował wyniki Narodowego Spisu Powszechnego

We wtorek (20 września) prezes Głównego Urzędu Statystycznego, dr Dominik Rozkrut, przedstawił dane uzyskane podczas ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. Kategorie, jakie wzięto pod uwagę, to:

  • województwa,
  • powiaty,
  • gminy.

Największe miasta w Polsce

Ostateczne wyniki nie są do końca pozytywne. Liczba ludności Polski w porównaniu do 2011 r. spadła o 1,2 proc. (475 706 ludności) i w 2021 r. liczyła 38 036 118. Niespodzianką za to nie są wyniki w kategoriach największe województwo i miasto w Polsce. Tutaj zdecydowanie wygrało Mazowsze oraz Warszawa. Drugą największą miejscowością jest Kraków, a trzecim – i tu można mówić o pewnym zaskoczeniu – Wrocław.

Największe miasta w Polsce. GUS podał nowe dane. Na trzecim miejscu zmiana! [RANKING]

Największy ubytek ludności w polskich gminach

Jak natomiast wygląda sprawa z gminami? Na czele tych miejsc, gdzie w ciągu 10 lat przyrost ludności był największy, są:

  1. Stawiguda (warmińsko-mazurskie) – 111,8 proc.
  2. Kosakowo – (pomorskie) – 89,5 proc.
  3. Czernica – (dolnośląskie) – 79,1 proc.

Stawiguda najszybciej rosnącą gminą w Polsce. GUS podał nowe dane ze spisu powszechnego

Najciekawiej wygląda jednak zestawienie tych gmin, które zanotowały największy spadek ludności. Wszystko dlatego, że zdecydowana większość z nich pochodzi z jednego rejonu Polski. O jakie miejsca chodzi? Gminy z największym spadkiem ludności znajdziesz w galerii poniżej.

Kierowca nagle zjechał z jezdni i uderzył w drzewo