GUS opublikował wyniki Narodowego Spisu Powszechnego
We wtorek (20 września) prezes Głównego Urzędu Statystycznego, dr Dominik Rozkrut, przedstawił dane uzyskane podczas ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. Kategorie, jakie wzięto pod uwagę, to:
- województwa,
- powiaty,
- gminy.
Największe miasta w Polsce
Ostateczne wyniki nie są do końca pozytywne. Liczba ludności Polski w porównaniu do 2011 r. spadła o 1,2 proc. (475 706 ludności) i w 2021 r. liczyła 38 036 118. Niespodzianką za to nie są wyniki w kategoriach największe województwo i miasto w Polsce. Tutaj zdecydowanie wygrało Mazowsze oraz Warszawa. Drugą największą miejscowością jest Kraków, a trzecim – i tu można mówić o pewnym zaskoczeniu – Wrocław.
Największe miasta w Polsce. GUS podał nowe dane. Na trzecim miejscu zmiana! [RANKING]
Największy ubytek ludności w polskich gminach
Jak natomiast wygląda sprawa z gminami? Na czele tych miejsc, gdzie w ciągu 10 lat przyrost ludności był największy, są:
- Stawiguda (warmińsko-mazurskie) – 111,8 proc.
- Kosakowo – (pomorskie) – 89,5 proc.
- Czernica – (dolnośląskie) – 79,1 proc.
Stawiguda najszybciej rosnącą gminą w Polsce. GUS podał nowe dane ze spisu powszechnego
Najciekawiej wygląda jednak zestawienie tych gmin, które zanotowały największy spadek ludności. Wszystko dlatego, że zdecydowana większość z nich pochodzi z jednego rejonu Polski. O jakie miejsca chodzi? Gminy z największym spadkiem ludności znajdziesz w galerii poniżej.
Polecany artykuł: