Inwestycje na kolei na Podlasiu
Przez lata dworce kolejowe w mniejszych i większych miejscowościach województwa podlaskiego często kojarzyły się z miejscami zapomnianymi, naznaczonymi upływem czasu i brakiem inwestycji. Odrapane ściany, niefunkcjonalne przestrzenie i ogólny brak estetyki nie zachęcały do korzystania z transportu kolejowego. Jednak ostatnie lata przyniosły znaczącą zmianę. Od 2020 roku Polskie Koleje Państwowe, właściciel i zarządca dworców, konsekwentnie realizują program modernizacji i budowy nowych obiektów, które diametralnie zmieniają obraz regionalnej infrastruktury kolejowej.
To nie są już tylko symboliczne remonty. To kompleksowe inwestycje, które obejmują zarówno odnowienie zabytkowych budynków z poszanowaniem ich historycznego charakteru, jak i budowę nowoczesnych, proekologicznych obiektów, dostosowanych do potrzeb współczesnych podróżnych. Efekty tych działań są już widoczne w wielu podlaskich miastach i miasteczkach, gdzie dworce odzyskały blask i stały się wizytówkami miejscowości.
Te dworce w województwie podlaskim zostały wyremontowane od 2020 roku
Aby przedstawić aktualną sytuację na dworcach kolejowych w województwie podlaskim, zapytaliśmy w spółce PKP S.A. Od rzecznika prasowego Michała Stilgera usłyszeliśmy, że w ostatnich latach na terenie woj. podlaskiego PKP ukończyły 10 inwestycji dworcowych. Kompleksowe zmodernizowane zostały istniejące dworce na stacjach Czyżew, Jabłoń Kościelna, Szepietowo, Siemiatycze, Kuźnica Białostocka, a największym zadaniem tego typu była rewitalizacja zabytkowego, XIX-wiecznego dworca Białystok. Wybudowane zostały także zupełnie nowe obiekty do obsługi pasażerów. Powstały one na stacjach Racibory, Wasilków, Bielsk Podlaski i Czeremcha.
Wyremontowany dworzec kolejowy w Łapach zobaczycie w galerii poniżej. Sprawdź na zdjęciach, jak duża zmiana zaszła
Tu na Podlasiu PKP S.A. planuje kolejne inwestycje
To jednak nie koniec inwestycji w województwie podlaskim. - Obecnie trwają prace związane gruntowną modernizacją zabytkowego dworca w Suwałkach. Zakończenie przebudowy i oddanie dworca do użytku planowane jest pod koniec 2026 r. W planach PKP S.A. są również inne inwestycje, m.in. budowa zupełnie nowego dworca w Łapach oraz modernizacja dworca w Dąbrowie Białostockiej. W przypadku inwestycji w Łapach niedawno w ramach przetargu wybrana została pracownia projektowa, a zakończenie robót budowlanych i udostępnienie dworca pasażerom – przy założeniu, że kolejne etapy inwestycji będą przebiegały zgodnie z harmonogramem – planowane jest w 2027 r. Aktualnie finalizowany jest też wybór wykonawcy prac budowlanych, który przeprowadzi modernizację dworca Dąbrowa Białostocka - przekazał nam Stilger.
