- Niewielka wieś Laszki na Podlasiu, niegdyś nieznana, zyskała ogólnopolską popularność dzięki jednej z mieszkanek i programowi telewizyjnemu.
- Laszki, położone w sercu Puszczy Knyszyńskiej, od wieków kształtowane były przez prawosławie, czego świadectwem jest zabytkowa cerkiew z XIX wieku.
- Kto sprawił, że ta spokojna miejscowość stała się rozpoznawalna i dlaczego warto ją odwiedzić?
Wieś Laszki w woj. podlaskim. Odkryj serce Puszczy Knyszyńskiej
Laszki, położone w gminie Zabłudów, to wieś, której tożsamość przez wieki kształtowała religia prawosławna i życie w bliskim sąsiedztwie lasu. Historia Laszek jest nierozerwalnie związana z procesem osadniczym na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Wieś powstała prawdopodobnie w XVI lub XVII wieku jako osada założona przez ludność ruską (przodków dzisiejszych Białorusinów) wyznania prawosławnego. Byli to tzw. osocznicy – strażnicy puszczy królewskiej, którzy w zamian za służbę otrzymywali ziemię.
Po III rozbiorze Polski w 1795 roku Laszki znalazły się w granicach Imperium Rosyjskiego. Był to okres, w którym władze carskie wspierały prawosławie, co miało ogromny wpływ na rozwój wsi. W 1869 roku w Laszkach erygowano samodzielną parafię prawosławną. Niedługo potem, w latach 1877–1883, wzniesiono nową, murowaną cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Ta piękna, zbudowana z czerwonej cegły świątynia stała się sercem wsi i jej najważniejszym zabytkiem, który przetrwał do dziś. Zastąpiła ona starszą, drewnianą cerkiew, która spłonęła.
Laszki: wieś znana dzięki Emilce Korolczuk z programu "Rolnicy. Podlasie"
Dziś Laszki to spokojna, malowniczo położona wieś na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Jej sercem wciąż jest zabytkowa, ceglana cerkiew, otoczona starodrzewem i historycznym cmentarzem parafialnym, który jest świadectwem wielopokoleniowej historii jej mieszkańców. Wieś jest żywym przykładem bogatego, wielokulturowego dziedzictwa Podlasia, gdzie tradycje prawosławne są pielęgnowane do dziś.
Laszki jednak nie byłyby znane szerokiej popularności, gdyby nie telewizja. Wieś zdobyła popularność dzięki występowi w programie „Rolnicy. Podlasie” – Emilia Korolczuk przyciągnęła uwagę widzów i turystów. Po emisji programu w 2020 roku wieś stała się widoczna na mapie województwa podlaskiego. Choć turyści zdecydowanie częściej jadą do Plutycz aby zobaczyć jej kolorowe, drewniane domy i poczuć autentyczny, wiejski klimat i wstąpić do domu Andrzeja z Plutycz, to Laszki są drugim tak popularnym wiejskim miejsce w regionie.
