Podlasie skarbnicą urokliwych miejsc historycznych
Województwo podlaskie położone jest w północno-wschodniej Polsce, graniczącym z województwami warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim, a od wschodu z Białorusią. Od północy natomiast z Litwą. Podlasie jest regionem o wyjątkowym charakterze, znanym z pięknej przyrody, wielokulturowości i bogatej historii. Tę ostatnią widać właściwie w każdej miejscowości, wystarczy do niej zawitać chociaż na chwilę. Ten moment zostanie z wami na zawsze i sprawi, że będziecie chcieli wracać tutaj już zawsze w celu uspokojenia i naładowania życiowych akumulatorów.
Ta miejscowość na Podlasiu pamięta XVI wiek i króla Zygmunta Augusta! Dziś nikt nie chce tam przyjechać
My po raz kolejny, przeglądając mapę województwa podlaskiego, zwróciliśmy uwagę na miejscowości położone najbliżej granicy polsko-białoruskiej. Jest ich sporo, ale my postanowiliśmy sprawdzić, jaką historię mają za sobą. I bingo! Tak właśnie trafiliśmy na Kuźnicę - niewielką miejscowość w województwie podlaskim, położoną przy granicy z Białorusią.
Większości Polaków jest ona znana z przejścia granicznego, które jesienią 2021 roku zostało zaatakowane przez migrantów. Okazuje się jednak, że ma za sobą fascynującą historię. Kuźnica obecnie jest wsią, ale kiedyś miała prawa miejskie (uzyskane w 1569 roku, a straciła w 1809) i pierwsze wzmianki o niej datuje się na XVI wiek. Wówczas był to bardzo ważny ośrodek handlowy. Obecnie podobną rolę pełni pod kątem turystyki tranzytowej.
Kuźnica - co obejrzeć?
Choć z uwagi na wydarzenia migracyjne z jesieni 2021 roku liczba turystów odwiedzająca Kuźnicę zmalała, to jeśli wybieracie się do tej miejscowości koniecznie zobaczcie:
- Kościół pw. Opatrzności Bożej
- Dawną cerkiew prawosławną
- Stary młyn
- Wzgórza Sokólskie