Miejsce na Podlasiu, które przyciąga mieszkańców
Wielokrotnie już to pisaliśmy, że województwo podlaskie od lat czy nawet dekad nie jest tym najbardziej popularnym kierunkiem turystycznym w Polsce. I prawdopodobnie nigdy nim nie będzie. My jednak jako mieszkańcy tej ziemi widzimy, że region widocznie się rozwija. I to samo widzą prestiżowe magazyny czy instytucje gospodarcze w Polsce. National Gegraphic stale typuje dwa malutkie miasta z województwa podlaskiego, jako te, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w regionie.
Na Podlasiu mamy również jedną gminę, która na tle całej Polski rozwija się najszybciej w kraju, co dowodzą rankingi chociażby "Dziennika Gazety Prawnej", która Wasilków uznaje za "Perłę Samorządu". My postanowiliśmy odwiedzić to miejsce i musimy przyznać, że odnaleźliśmy również w tym mieście ciekawą historię i walory turystyczne.

Wasilków na Podlasiu przyciąga nowych mieszkańców jak magnes! Leży w strategicznym miejscu
Wspomnieliśmy wyżej o tym, że miasto i gmina Wasilków ostatnio seryjnie otrzymują wyróżnienia za to, jak się rozwija na tle kraju. Ten progres wyraźnie widać, my regularnie przejeżdżamy przez to miasteczko i stale widzimy, jakie inwestycje są tam realizowane i ile nowych domów tam się buduje. A to nie jest przypadek! Obecnie ludzie chcą mieszkać w ciekawych lokalizacjach, tam gdzie żyje się dobrze, w komfortowej odległości od dużego miasta. I Wasilków idealnie się w to wpasowuje, bo do stolicy Podlasia jest bardzo blisko, również dzięki połączeniu autobusowym. Ale współcześni, młodzi, nowocześni ludzie chcą też osiedlać się w ciekawych miejscach. I Wasilków również pod kątem historii i turystyki się broni.
Pierwsze ślady osadnictwa na obecnych terenach Wasilkowa datuje się na XIII-XIV wiek. Po 1509 r. obszar na zachód od rzeki Sokołdki był kolonizowany przez Mikołaja Radziwiłła, który zbudował sobie dwór nad tą rzeczką. Później miasto zostało założone na polecenie Zygmunta Augusta w 1566 roku, a od 8 grudnia 1566 miało prawa miejskie. Pierwszą starostą był Hiob Bretfus, nadworny architekt króla Zygmunta I Starego, a mieszkańcy mieli sądzić się i rządzić według prawa magdeburskiego. Na początku zasiedlili je ludzie z Goniądza, Tykocina i Białegostoku.
Początkowo Wasilków zamieszkiwało około 1500 mieszkańców, a na początku XX wieku aż 5314. Pierwszy spis powszechny w 1921 roku zanotował 3903 mieszkańców do końca XX wieku ta liczba potrafiła wzrosnąć tylko do około 5000 ludzi. Od 2010 roku odnotowuje się wyraźny wzrost mieszkańców w Wasilkowie, którzy widzą tu dobre miejsce do życia. Ostatni spis powszechny z 2022 roku pokazuje liczbę 12 559.
Wasilków - przyjedź i zachwyć się! Co zobaczyć?
Wasilków naturalnie nie może pochwalić się wyjątkowymi zabytkami, które rzucają na kolana. Ta miejscowość ma jednak swój unikalny, wpisujący się w Podlasie, klimat. I my, kiedy przyjechaliśmy do Wasilkowa i przeszliśmy się ulicami miasta, dostrzegliśmy jego piękno i urok. W dodatku jest to znakomite miejsce do wypadów do Białegostoku, Suchowoli, Sokółki czy Augustowa oraz do aktywności na świeżym powietrzu.
Najważniejsze zabytki Wasilkowa naszym zdaniem, które nas zachwyciły:
- Renesansowy układ przestrzenny miasta – najstarszy i najcenniejszy zabytek miast,
- Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego
- Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie.