Spis treści
- Podlasie to bogactwo niewiarygodnych miejsc
- Ta maleńka miejscowość przy granicy pamięta XI wiek i przypomina wieś z Rancza. Dziś mało kogo obchodzi
- Niemirów - co zobaczyć?
Podlasie to bogactwo niewiarygodnych miejsc
Województwo podlaskie od lat kojarzy się reszcie Polski z zacofaniem, biedą, regionalizmem, od 2021 roku z kryzysem migracyjnym i na końcu z “Zielonymi Płucami Polski”. Nie może to dziwić, skoro na terenie Podlasia od lat funkcjonują cztery parki narodowe i trzy parki krajobrazowe. Województwo podlaskie to jednak cały czas miejsce historycznego styku wielu kultur, które żyło ze sobą przez setki lat, a różnorodna kuchnia czy zabytki to pozostałość po tamtych czasach. Dlatego, wybierając się na Podlasie, trzeba dać sobie trochę czasu na zwiedzenie ich wszystkich - dopiero wtedy będzie można poczuć ducha tego regionu.
Ta maleńka miejscowość przy granicy pamięta XI wiek i przypomina wieś z Rancza. Dziś mało kogo obchodzi
Przykładem takiej miejscowości, niezwykle klimatycznej i pamiętającej ducha poprzednich wieków, jest Niemirów. To malutka wieś w powiecie siemiatyckim, w gminie Mielnik, nad rzeką Bug, przy granicy z Białorusią. Jeśli zobaczycie na zdjęcia w naszej galerii od razu może wam się nasunąć pierwsze skojarzenie: serial “Ranczo”. Podobieństwo jest bardzo duże!
Niemirów jednak ma za sobą ciekawą historię. Początku istnienia życia ludzi w tym miejscu datuje się już na XI wiek, kiedy powstała tu pierwsza osada ludzka. Natomiast pierwsze cmentarzyska powstały w XIII wieku, a początkowe wzmianki o miejscowości datuje się na końcówkę XV stulecia. Co ciekawe w 1548 roku król Zygmunt August przekazał wieś Stanisławowi Niemirze, którego wnuk nadał jej nazwę Niemirów i w 1616 roku uzyskał dla niej prawa miejskie. Niemirów pozostawał miastem do 1897 roku. W XVII wieku miasto zostało zniszczone podczas potopu szwedzkiego, a późniejsze granice wszystkich zaborów spotykały się właśnie tu. Podczas drugiej wojny światowej właśnie w Niemirowie przechodziła granica między Niemcami i ZSRR, a część fortyfikacji obronnych radzieckich zachowało się do dziś.
Niemirów - co zobaczyć?
Jeśli już będziecie w Niemirowie, polecamy te miejscówki do zobaczenia:
- Kościół św. Stanisława barokowo-klasycystyczny przy północnej stronie rynku,
- Brama z dzwonnicą z 1823 r.
- Góra Zamkowa,
- resztki cmentarza żydowskiego z XIX wieku,
- betonowe schrony wschodzące w skład zbudowanej przez Sowietów w latach 1940-41 Linii Mołotowa,
- przeprawa promowa.