Jak wynika z najnowszych badań SW Research raport „Migracje zarobkowe Polaków”, opublikowanego przez firmę Gi Group, w ciągu ostatnich trzech lat zainteresowanie Polaków emigracją zarobkową drastycznie wzrosło i utrzymuje się na stałym poziomie. Wyjazdem z kraju interesuje się jedna grupa Polaków.
Młodzi ludzie najczęściej myślą o wyjeździe z Polski
Według raportu „Migracje zarobkowe Polaków” za poszukiwaniem chleba za granicę zamierza udać się 17 proc. badanych. Do bardzo wysoki wynik, jeśli porównamy go do rezultatów z grudnia 2020 r. (17,1 proc. badanych na tak), a szczególnie z marce 2018 r. (11,8 proc. badanych na tak).
Z raportu wynika również, że najliczniejszą grupę wśród rozważających możliwość wyjazdu stanowią osoby w wieku 25-44 lat (aż 50 proc. badanych), a aż 30 proc. to osoby przed 25. rokiem życia.
Mieszkańcy tych województw chcą wyjechać do pracy za granicę
Ciekawie wygląda również statystyka, skąd Polacy chcą wyjechać za granicę. Podobnie jak w 2022 r. ponad 70 proc. wszystkich myślących o wyjeździe stanowią mieszkańcy miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców. Z czego największy procent to mieszkańcy wsi (aż 41,5 proc. badanych) oraz miast poniżej 20 tys. (blisko 22 proc. badanych).
Zaskakująco prezentują się dane odnośnie tego, z których rejonów Polski najwięcej ludzi chce emigrować za pracą. Okazuje się, że wygrywa województwo mazowieckie.
Z tych województw Polacy chcą wyjechać z Polski za pracą:
- mazowieckie (19 proc. badanych).
- małopolskie, śląskie, wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie (17 proc. badanych)
- pomorskie, kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie (14 proc. badanych).