- Potrzeba rozszerzenia kompetencji Terytorialsów o współpracę ze służbami ratowniczymi nabrała nowego wymiaru w trakcie prowadzenia działań przeciwkryzysowych ograniczających transmisję koronawirusa - tłumaczy por. Łukasz Wilczewski, rzecznik prasowy 1. Podlaskiej Brygady OT. - Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w walce z COVID-19 współdziałali m.in. z funkcjonariuszami straży pożarnej, policji oraz samorządami lokalnymi.
Wyniki egzaminu zawodowego 2020 - potwierdzającego kwalifikacje zawodowe
W tym roku dla podlaskich Terytorialsów współpraca ze służbami nie ograniczyła się tylko do zwalczania koronawirusa. W kwietniu żołnierze 1PBOT zaangażowani byli w walkę z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym, który okazał się największym w Polsce od czasu pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku. Pierwszymi żołnierzami zaangażowanymi w akcję gaśniczą byli operatorzy Bezzałogowego Systemu Powietrznego (BSP) Flyeye. Terytorialsi działali też "na ziemi" - m.in. gasili pożar z wykorzystaniem tłumic oraz budowali magistralę z węży pożarniczych, która dostarczała wodę do prowadzenia akcji gaśniczej.
Bazując na tych doświadczeniach, żołnierze 14. batalionu lekkiej piechoty zorganizowali w sobotę (29 sierpnia) szkolenie, w które włączyli się:
- Komenda Powiatowa PSP w Wysokiem Mazowieckiem,
- OSP (Dąbrówka Kościelna, Szepietowo i Wojny Szuby),
- funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem
- Urząd Miejski w Szepietowie.
Czego dotyczyło szkolenie?
Tematem zajęć było wsparcie organów administracji publicznej i służb ratunków w sytuacjach kryzysowych o charakterze niemilitarnym. Żołnierze, pod okiem instruktorów ze straży pożarnej i policji, uczyli się zagadnień podzielonych na cztery bloki tematyczne:
- susze i pożary,
- silne wiatry, huragany i katastrofy budowlane,
- wypadki drogowe i katastrofy komunikacyjne,
- działania patrolowe.
Przedstawiciele straży pożarnej, policji oraz starosta powiatu wysokomazowieckiego, burmistrz Szepietowa i wójtowe okolicznych gmin zapoznali się też z możliwościami modułu zadaniowego 14 batalionu lekkiej piechoty. Moduł zadaniowy to zespół pojazdów, sprzętu i wyposażenia, który może zostać użyty w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.
- Istotą działań przeciwkryzysowych realizowanych przez WOT jest wspieranie i uzupełnianie możliwości cywilnych służb, np. poprzez sprzęt specjalistyczny (np. zestawy oświetleniowe, agregaty prądotwórcze, pompy, Bezzałogowe Statki Powietrzne, cysterny) oraz potencjał ludzki - szczególnie w przypadku wystąpienia zagrożeń o znacznej skali - dodaje por. Łukasz Wilczewski.