Szczepienia w Podlaskiem rozpoczęły się 27 grudnia. Na rządowych stronach w raporcie ze szczepień podano, że dotąd wykonano 36 182 szczepienia, najwięcej w Białymstoku – ponad 16,7 tys. Drugą dawkę szczepionki otrzymało dotąd w sumie 6121 osób w regionie.
ZOBACZ: Szczepienia na COVID-19 w województwie podlaskim. Sprawdź, gdzie się zaszczepisz
Szczepienia – głównie tylko drugą dawką – prowadzi w tym tygodniu Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Jego rzeczniczka Katarzyna Malinowska-Olczyk poinformowała w poniedziałek PAP, że drugą dawkę w najbliższym czasie ma dostać ok. 2,6 tys. osób, bo tyle w tym szpitalu przyjęło pierwszą w dniach 11-16 stycznia. W poniedziałek jest też szczepionych ok. 90 seniorów.
Do 3 lutego podlaski NFZ prowadzi nabór podmiotów zainteresowanych utworzeniem w regionie mobilnych zespołów szczepień, które będą szczepić pacjentów w miejscach ich zamieszkania, bo ich stan zdrowia nie pozwala na zastrzyki w punkcie stacjonarnym.
"Dotyczy to w szczególności osób obłożnie chorych (tzw. pacjentów leżących). Tworzona właśnie nowa siatka zespołów wyjazdowych ma zabezpieczyć przede wszystkim pacjentów z mniejszych gmin i miejscowości, do których nie zawsze będzie w stanie dojechać zespół ze stacjonarnego punktu szczepień. Dodajmy, że pacjentów, którzy mogą dotrzeć do punktu szczepień, lecz wymagają transportu do punktu i z powrotem do domu, obsługuje transport zapewniany przez samorządy lokalne" – podała w poniedziałek w komunikacie rzeczniczka podlaskiego NFZ Beata Leszczyńska.
Nabór podmiotów do organizacji mobilnych punktów szczepień dotyczy – jak podała – tych podmiotów leczniczych, które nie utworzyły działających już punktów stacjonarnych.
"Pierwszeństwo w zakwalifikowaniu się będą miały te placówki, które posiadają aktywne zespoły ratownictwa medycznego oraz szpitale węzłowe, znajdujące się na wykazie Ministerstwa Zdrowia" – dodała.
W Podlaskiem ma powstać pięć zespołów mobilnych: jeden z subregionie suwalskim, dwa w subregionie łomżyńskim i również dwa w białostockim. W regionie jest ok. 250 stacjonarnych punktów szczepień. (PAP)
Autorki: Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka