Kiedy obserwować superpełnię?
W nocy z wtorku na środę (14-15 czerwca) będziemy mogli zaobserwować tak zwaną superpełnię Księżyca. Pełnię Księżyca możemy podziwiać raz na około 29,5. Dnia. Jednak aby zwykła pełnia stała się superpełnią Księżyc musi znajdować się najbliżej ziemi w tzw. perygeum. Orbita naszego naturalnego satelity jest nie kołowa, tylko eliptyczna, dlatego połączenie bliskiego ułożenia księżyca względem Ziemi przy jednoczesnym wystąpieniu pełni nie jest zjawiskiem częstym.
Co jest wyjątkowego w tym zjawisku? W tym roku superksiężyc będzie można obserwować tylko 2 razy. Superpełnia nazywana jest też superksiężycem. To właśnie podczas takiego ułożenia na orbicie księżyc jest wyjątkowo duży i jasny. Naukowcy oszacowali, że dla obserwatora jest on, aż o 14 procent większy i świeci do 30 procent jaśniej.
Kiedy obserwować superksiężyc? Chociaż pełnia rozpocznie się 14 czerwca o godzinie 13,52, to moment, w którym księżyc znajdzie się w perygeum zaobserwować będzie można – 15 czerwca o godz. 1.23. Jeśli pogoda dopisze, to przy tak sprzyjających warunkach będzie można dokładnie przyjrzeć się gołym okiem wszystkim kraterom na Księżycu. Ich nazwy znajdziecie na ilustracji pod artykułem.
Polecany artykuł: