Strefa Gazy. Prawie 10 tys. zabitych od początku wojny z Izraelem. Niemal 4 tys. dzieci

i

Autor: PAP/EPA/NEIL HALL Zniszczone budynki w połnocnej część Strefy Gazy

Wojna

Strefa Gazy. Prawie 10 tys. zabitych od początku wojny z Izraelem. Niemal 4 tys. dzieci

2023-11-04 12:38

Już 9 488 osób zginęło w Strefie Gazy od początku wojny z Izraelem - podało w sobotę ministerstwo zdrowia Strefy Gazy. Spośród ofiar śmiertelnych wojny 3 900 to dzieci.

Do niemal 10 tys. wzrosła liczba ofiar w Strefie Gazy. Od 7 października, czyli rozpoczęcia przez Hamas ataku na Izrael, wśród zabitych jest też 2 509 kobiet - podaje tak resort zdrowia Strefy Gazy.

Według danych zebranych przez agencję AP od tego czasu 1 400 Palestyńczyków zginęło i 5 400 zostało rannych na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Ponad 420 ciężarówek z pomocą humanitarną

Od początku wojny 421 ciężarówek z pilną pomocą humanitarną dotarło do Strefy Gazy - poinformowało w sobotę Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca.

W piątek wieczorem do Strefy Gazy - przez przejście graniczne z Egiptem w Rafah - wjechał kolejny konwój 47 ciężarówek z pomocą humanitarną, głównie z żywnością, wodą, lekami i sprzętem medycznym.

Według ONZ codziennie potrzeba 100 ciężarówek z pomocą, aby zapewnić ponad dwóm milionom mieszkańcom ogarniętej walkami Strefy Gazy najpotrzebniejsze rzeczy.

Wzrasta niepokój w związku z rosnącą liczbą zgonów Palestyńczyków i pogłębiającą się nędzą ludności cywilnej w wyniku tygodni izraelskiego bombardowania i rozszerzającego się ataku, który grozi jeszcze większymi ofiarami. Przepełnione szpitale twierdzą, że są bliskie upadku, a lekarstwa i paliwo kończą się podczas izraelskiego oblężenia. ONZ podała w piątek, że około 1,5 miliona mieszkańców Gazy, czyli 70 proc. populacji, opuściło swoje domy.

Co się dzieje w Izraelu i Palestynie?

7 października w godzinach porannych Izrael został z zaskoczenia zaatakowany ze Strefy Gazy przez Hamas. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską.

W odpowiedzi Izrael zaatakował Strefę Gazy, w której ulokowani mają być przedstawiciele organizacji terrorystycznej Hamas.