związek

i

Autor: pixabay

Sprawdź, jakim typem romantyka jesteś! Jest ich kilka

2023-02-14 11:20

Jedni wolą okazywać miłość poprzez słowa, drudzy przez czyny. Jeszcze inni wykorzystują do tego zmysły, takie jak dotyk. Czy jeśli twoja druga połówka nigdy nie mówi nam, że nas kocha, to oznacza, że jesteśmy dla niej obojętni? Otóż – nie! Jak wskazują psycholodzy, istnieją różne typy okazywania miłości. John Lee wyróżnił trzy główne, a także trzy pochodne (które są kombinacją tych podstawowych). Sprawdź, jakim typem romantyka jesteś!

Wśród sześciu typów miłości mamy trzy podstawowe. John Lee nazwał je następująco: poziom pierwszy – Eros (od imienia syna Afrodyty, greckiej bogini miłości i piękna), drugi – Storge i trzeci – Ludus. Oprócz nich należy wyróżnić jeszcze trzy dodatkowe, które są kombinacjami tych podstawowych. Są to: Mania, Agape i Pragma.

Pierwszy typ miłości - miłość Erosa

Jest to relacja stricte romantyczna. Partner lub partnerka fascynuje się tobą, a dużej mierze twoją fizycznością. Przykładem tego typu miłości jest typowa „parka” na Instagramie. Wszystko robią wspólnie, upodabniają się do siebie. Wierzą, że ich miłość rozpoczęła się od pierwszego wejrzenia.

Stawiają siebie jako przykład pary idealnej. Skupiają się jednak w największym stopniu na swoich cechach fizycznych, takich jak wygląd, atrakcyjność. Charakter ma tu drugorzędne znaczenie, choć co należy podkreślić – również jest istotny! Partnerzy oddają sobie wiele czułości, nie krępując się często, że inny na nich patrzą. Podświadomie chcą, by inni ich zauważyli.

M jak miłość. Nowy romans u Mostowiaków. Marysia połączy Maję i Tomasza wbrew Arturowi!

Storge, czyli drugi typ miłości

W tym rodzaju miłości fizyczność i atrakcyjność mają znacznie mniejsze znaczenie niż w przypadku typu Erosa lub nie są istotne wcale. Tu partnerzy skupiają się na więzi, relacji. Są nie tylko kochankami, ale przede wszystkim przyjaciółmi. Tutaj liczy się wsparcie i zaangażowanie. Skupienie na fizyczności przeważnie objawi się dopiero po dłuższym czasie bycia w związku.

Ostatni z podstawowych typów – Ludus

To bardzo charakterystyczny typ, który przypomina raczej miłosną grę. I tak, jak w grze w szachy, zwyciężyć może tylko jeden. Ludus to jeden z partnerów. Będzie on starał się pokazać swoją wyższość. W jego podświadomości pojawi się teza, że będzie w oczach drugiej połówki idealny, tylko jeśli będzie od niej lepszy.

Liczą się m.in. atrakcyjny wygląd – muszę być ładniejszy niż moja partnerka lub w przypadku kobiet – partner. Muszę być bardziej bystry, mieć więcej umiejętności w różnych dziedzinach, być bardziej romantyczny, robić znacznie więcej dla rozwoju związku itp.

Rzadko kiedy miłość typu Ludus jest w stanie przetrwać. Partner skupia się zbyt często na sobie, jest egocentrykiem. Najczęściej dochodzi do bolesnego zerwania, a następnie – poszukiwania nowej miłości. Spotykając się z nową osobą Ludus będzie opowiadał o poprzedniej relacji i zwracał uwagę, jak wiele robił, jak bardzo się starał, a został „na lodzie”. Nowa potencjalna partnerka lub w przypadku kobiet – partner, będzie się zastanawiać, jak „taki ideał” może być nadal singlem.

Trzy dodatkowe typy miłości. Punkt pierwszy – Mania, czyli miłość maniakalna

To połączenie pierwszego i ostatniego z trzech głównych typów kochanka/kochanki. Z jednej strony partner lub partnerka będzie Erosem. Będzie dążyć do stworzenia pary idealnej, przepełnionej romantycznymi gestami. Dominować będzie skupienie na cielesności, fizyczności i atrakcyjnym wyglądzie.

Z drugiej strony będzie on (lub ona) przykładem Ludusa, przez co nie będzie w stanie zbudować głębszej więzi. Partner będzie starał się być zawsze lepszy od swojej połówki. W jego głowie pojawi się myśl, że jeśli nie będzie idealny – zwyczajnie utraci swoją ukochaną. Choć partnerzy są bardzo zaangażowani, relacja zbudowana jest na obsesji i strachu przed stratą, odrzuceniem i potrzebuje podtrzymywania ciągłej uwagi jednego z kochanków.

Miłość Agape czyli mieszkanka Erosa i Storge

Jest to miłość opisywana często w Piśmie Świętym. Ideał małżeństwa. Z psychologicznego punktu widzenia, mamy do czynienia z typową miłością Storge, gdzie partnerzy angażują się i budują ze sobą głęboką więź przyjacielską. Jeden jest w stanie skoczyć w ogień za drugim. Dodatkowo występuje tu zaawansowana fizyczność i cielesność. Partnerzy funkcjonują jak jeden organizm.

Pragma, czyli miłość praktyczna

Połączenie miłości Ludus i Storge przypomina biznes, a konkretnie – inwestycję. Wchodząc w związek partnerzy tworzą w głowie szybką kalkulację – jakie będą potencjalne zyski, a jakie możliwe straty. Wzmacniają swoje mocne strony i starają się eliminować te słabe. Miłość jest skalą rachunku. Im więcej zalet a mniej wad – tym silniejsze uczucie. Warto zaznaczyć, że wygląd fizyczny również liczy się jako jeden ze wskaźników – będzie albo zaletą, albo – w przypadku gdy druga połówka będzie mniej atrakcyjna – wadą.

Źrodło: J. Rostowski, Zarys psychologii małżeństwa. Psychologiczne uwarunkowania dobranego związku małżeńskiego, PWN, Warszawa, 1987

psychologiaprzykawie.pl

Źródło: Sprawdź, jakim typem romantyka jesteś! Jest ich kilka