Spowiedź wielkanocna a koronawirus. Jak będzie wyglądała spowiedź w Wielkanoc?
Prezent na Dzień Dziecka 2020. Co kupić? Zabawki, pomysły, propozycje [LISTA]
Spowiedź w Wielkanoc 2020 będzie nietypowa. W związku z szalejącą na świecie pandemią zmieniła się organizacja i funkcjonowanie kościołów. Ograniczono także liczbę wiernych, którzy mogą przebywać w kościele podczas liturgii, pogrzebów czy ślubów. W okresie Wielkiego Tygodnia nie odbywają się msze. Odwołane zostały drogi krzyżowe w Wielki Piątek. Nie będzie także święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Wszystko to efekt pandemii koronawirusa oraz zaostrzonych przepisów związanych z bezpieczeństwem i zapobieganiu rozprzestrzeniania się epidemii w Polsce. Obecnie wiele kościołów zdecydowało się transmitować msze święte online, a biskupi udzielili wiernym dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach w świątyniach.
Czy w kościołach będą spowiadać normalnie? A może planowana jest spowiedź online, przez telefon lub w innej formie poza kościołem? Jak, gdzie i kiedy się wyspowiadać na Wielkanoc? Sprawdziliśmy.
Zobacz też: Biedronka wydłużyła godziny pracy. Sklepy będą czynne nawet całą dobę
Do kiedy jest spowiedź wielkanocna w 2020 roku?
Zgodnie z zaleceniami episkopatu, Czas Komunii wielkanocnej obejmuje okres do Uroczystości Trójcy Świętej, czyli w tym roku do 7 czerwca. Czasu jest zatem coraz mniej. Komunię Świętą powinna poprzedzić spowiedź wielkanocna, ponieważ - jak podkreślał w rozmowie z Radiem Plus ks. Marcin Rogala:
Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi przyjmować Komunii św., chyba że istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się.
Koronawirus a spowiedź. Jak będzie wyglądała? Gdzie i kiedy się wyspowiadać na Wielkanoc?
Zgodnie z obowiązującymi zwyczajami spowiedź w Wielkanoc prowadzi się zawsze w następujących dniach:
- Wielki Piątek,
- Wielką Sobotę,
- Wielkanoc (Niedzielę Wielkanocną),
- Poniedziałek Wielkanocny.
Gdzie i kiedy można się wyspowiadać w Wielkanoc, jeśli jest to niemożliwe w kościele? Zgodnie z zaleceniami episkopatu miejscami przeznaczonymi do spowiedzi, a także przyjmowania sakramentów świętych poza kościołem, są:
- kaplica,
- zakrystia,
- sala katechetyczna,
- biuro parafialne.
Spowiedź można odbyć też w innych lokalizacjach pozwalających na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa. Należy jednak dodać, że spowiedź wielkanocna prowadzona będzie także w świątyniach, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa w trakcie pandemii.
Wielkanoc 2020: Gdzie się wyspowiadać w Białymstoku?
Czy w Białymstoku odbywać się będzie spowiedź wielkanocna? Tak, będzie, jednak na innych warunkach niż zwykle. Kiedy natomiast można się wyspowiadać w Białymstoku? Na stronie parafii pw. św. Rocha czytamy, że przewidziano ją w dniach:
- Od poniedziałku do środy od godziny 17.
- W Wielki Czwartek od godz. 15.
- W Wielki Piątek od godz. 8 do 14.
- W Wielką Sobotę o godz. 8 do 12 i od 15 do 19.
W poszczególnych parafiach w Białymstoku godziny te mogą być różne, podobnie jak organizacja spowiedzi. Warto wejść na strony internetowe swoich parafii i zorientować się, jak przebiega w nich spowiedź wielkanocna 2020 w Wielki Tydzień: Lista parafii w Białymstoku.
Jak będzie wyglądać spowiedź w Wielkanoc?
Abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki, zaapelował, by wszystkie kościoły stwarzały wiernym możliwość do spowiedzi indywidualnej.
– Chociaż właściwym miejscem sprawowania sakramentu pojednania jest konfesjonał, to w obecnych warunkach sakrament ten można sprawować poza konfesjonałem, np. w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa – czytamy w najnowszym zarządzeniu metropolity.
Parafia Świętej Jadwigi Królowej w Białymstoku spowiedź dla wiernych zorganizowała już w minione piątek i sobotę. Wówczas, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w kościele mogło przebywać maksymalnie 5 osób. Liczba ta była na bieżąco regulowana przy wejściu do kościoła, a drzwi na czas spowiedzi pozostawały zamknięte. Podobnie wyglądać powinna spowiedź w większości kościołów, gdzie limit osób uczestniczących w liturgii (wyłączając osoby ją sprawujące) wynosi 5 osób. Ponadto, dla większego bezpieczeństwa, na ściankach konfesjonałów naklejone będą foliowe osłonki.
Parafia Świętej Jadwigi Królowej poprosiła także, aby osoby chore, odbywające kwarantannę, przełożyły spowiedź na później.
– Czas spowiedzi wielkanocnej obowiązuje od Środy Popielcowej (26.02.2020) do Niedzieli Trójcy Świętej (7.06.2020), jeżeli ktoś nie zdąży przed świętami, może zrobić to później – czytamy w komunikacie parafii.
Spowiedź online lub przez telefon. Jak wygląda?
Czy w Wielkanoc 2020 możliwa będzie spowiedź online lub spowiedź przez telefon? Stanowisko Kościoła w tej sprawie wyraźnie podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik:
SPRAWDŹ TEŻ: Wielkanoc 2020. Jak będzie wyglądała? Arcybiskup metropolita wydał zarządzenie
Nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet. Księża biskupi przypominają, że – zgodnie z dokumentem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”. Spowiedź, także w obecnych warunkach, jest możliwa tylko poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt ze spowiednikiem, przy zachowaniu wszystkich zaleceń służb sanitarnych.
Koronawirus a spowiedź wielkanocna. Spowiedź samochodowa?
Co ciekawe, niektóre parafie w Polsce uruchomiły spowiedź samochodową, tzw. drive through. Jak wygląda wersja mobilna spowiedzi? Według serwisu naTemat.pl spowiednik oczekuje wiernych w samochodzie, w maseczce i rękawiczkach. Każdy, kto chce, może podjechać, opuścić szybę i w ten sposób wyznać swoje grzechy. Spowiedź może także odbyć się na świeżym powietrzu, z zachowaniem bezpiecznej odległości 2-3 metrów.
Spowiedź wielkanocna 2020. Chce się wyspowiadać, ale nie mogę. Co robić?
Czy jest możliwa spowiedź na kwarantannie? Co, jeśli ktoś chce się wyspowiadać, ale z jakichś ważnych powodów nie ma takiej możliwości? Rzecznik Episkopatu Polski dał wskazówki, co może zrobić osoba objęta kwarantanną, chora lub z jakichś innych powodów niemogąca przyjść do świątyni, przyjąć księdza bądź umówić się z nim poza świątynią:
Idąc za wskazaniami Katechizmu Kościoła Katolickiego numer 1452, biskupi napisali, że taki żal odpuszcza nawet grzechy śmiertelne, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe. Księża biskupi podkreślają, że uzyskane w ten sposób odpuszczenie grzechów jest związane z obowiązkiem ich wyznania podczas najbliższej możliwej okazji do spowiedzi.
Źródło: episkopat.pl
Spowiedź wielkanocna 2020: Jak się przygotować? Warunki dobrej spowiedzi
Jak się przygotować do spowiedzi wielkanocnej? Zgodnie z prawem kanonicznym, aby spowiedź była pełna oraz właściwa, wierny powinien spełnić 5 warunków dobrej spowiedzi:
- Rachunek sumienia.
- Żal za grzechy.
- Mocne postanowienie poprawy.
- Wyznanie grzechów.
- Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.
Według katechizmu tylko spowiedź, która obejmuje wykonanie tych 5 warunków, prowadzi do pełnego uwolnienia od popełnionych grzechów. Warunkiem absolutnie podstawowym jest żal. Wielu wiernych zapomina też o punkcie 5., który jasno mówi, że jeśli wyrządziliśmy komuś krzywdę naszym postępowaniem, powinniśmy mu zadośćuczynić. Jedną z form takiego zadośćuczynienia - np. w przypadku osób, z którymi nie możemy się skontaktować - jest zadawana przez księdza pokuta.