Specjaliści z Białostockiego Centrum Onkologii operują za pomocą robota Da Vinci

2024-03-06 13:09

Placówka planuje realizację ponad 300 operacji rocznie. Wartość zakupionego robota to ponad 14 mln zł, z czego 5 mln pochodzi z dotacji Zarządu Województwa Podlaskiego, pozostała kwota to środki własne szpitala.

W Białymstoku już dwa szpitale dysponują robotem Da Vinci. Kilka lat temu taki sprzęt trafił do szpitala wojewódzkiego w Białymstoku. 

Nowy robot umożliwia precyzyjne operacje chirurgiczne. Wykorzystywany będzie w przypadku nowotworów układu moczowo-płciowego oraz układu pokarmowego, dominujących w zachorowaniach mieszkańców województwa podlaskiego.

Lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii przeprowadzili już kilkanaście pierwszych operacji usunięcia prostaty. Placówka planuje realizację ponad 300 operacji rocznie. 

Robot, dzięki czterem interaktywnym ramionom, odwzorowuje ruchy chirurga-operatora, co zwiększa precyzję działań, zmniejsza ryzyko błędów i minimalizuje uszkodzenia strukturalne.

–Bardzo się cieszę, że te operacje już są przeprowadzane. Do dzisiaj wykonałem 11 prostatektomii robotycznych. Jest to spora różnica w porównaniu do laparoskopii– małe narzędzia, które są używane w systemie robotycznym, pozwalają na dużo więcej, niż w chirurgii laparoskopowej, co przekłada się bardzo korzystnie na rekonwalescencję pacjentów, ich funkcje seksualne i trzymanie moczu– wyjaśniał Mariusz Ciemerych, koordynator Oddziału Urologii BCO

Część lekarzy przechodzi jeszcze szkolenia z wykorzystania robota Da Vinci. W przyszłości z wykorzystaniem robota mają być przeprowadzane operacje z ginekologii onkologicznej, urologii, chirurgii onkologicznej jelita grubego.

Wartość zakupionego robota to ponad 14 mln zł, z czego 5 mln pochodzi z dotacji Zarządu Województwa Podlaskiego, pozostała kwota to środki własne szpitala.

Pionierska operacja wykonana przez robota da Vinci