Spacer po polskim Wersalu
Już 22 czerwca odbędzie się kostiumowy spacer historyczny po barokowym założeniu pałacowo-ogrodowym Branickich, cieszącym się od połowy XVIII w. zaszczytnym mianem "polskiego Wersalu". Uczestnicy spaceru dowiedzą się, co pozostało z przepychu dawnej rezydencji hetmańskiej, co zostało odtworzone i zrewitalizowane, przewodnicy opowiedzą również o tym, czego już nie ma.
PROGRAM:
- 10:00 spotkanie z przewodniczką pod Bramą Wielką pałacu Branickich.
- Spacer historyczny po założeniu pałacowo-ogrodowym na trasie: dziedziniec wstępny, Brama Herkulesów, dziedziniec paradny, arsenał, oranżeria, boskiety, Salon Ogrodowy.
Spacer potrwa ok. 2 godzin.
Białystok Widzi Misie
Uczestnicy spaceru zobaczą część figurek umiejscowioną w centrum miasta, później każdy otrzyma mapkę do samodzielnego odnalezienia pozostałych figurek. Dodatkowo organizatorzy przygotowali konkursy z nagrodami. Spacer odbędzie się 4 maja.
PROGRAM:
- 10:00 spotkanie z przewodnikiem przy Białostockim Teatrze Lalek (ul. Kalinowskiego), przy Misiu Lalkarzu
- Spacer trasą: Rynek Sienny, Plac NZS, ul. Malmeda, Rynek Kościuszki, Aleja Bluesa, Legionowa, Bulwar T. Kielanowskiego, Mickiewicza, Kilińskiego.
- 12:30 zakończenie spaceru
Zwiedzanie Puszczy Białowieskiej
3 maja będzie też okazja, by odwiedzić Puszczę Białowieską. Razem z przewodnikami zwiedzicie Białowieżę, poznacie jej turystyczne hity i miejsca bardziej zaciszne.
PROGRAM:
- 7:00 wyjazd z Białegostoku (parking przy pomniku ks. Popiełuszki), przejazd do Białowieży, spotkanie z przewodnikiem
- Zwiedzanie Rezerwatu Pokazowy Zwierząt, będzie też przerwa na zakup pamiątek
- Trzykilometrowy spacer Szlakiem Puszczańskich Drzew po Rezerwacie im. Wł. Szafera, podczas którego poznacie sekrety wiosennej puszczy
- Obiad
- Zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego
- Objazd po wsi Białowieża, na trasie m.in. pozostałości obiektów z czasów carskich i typowa zabudowa wsi ulicówki
- Stacja Białowieża Pałac, gdzie w cudownym otoczeniu kwiatów i ziół będzie można napić się kawy i spróbować tradycyjnego hajnowskiego “marcinka”
- 18:30 powrót do Białegostoku
Kulinarny Szlak Dawnego Białegostoku
To podróż w przeszłość miasta i oglądanie jego zakamarków przez pryzmat smaków i zapachów, jakie się tu roztaczały w XVIII, XIX w. i w okresie międzywojennym. Będą dwa spacery 1 maja i 19 czerwca. Na spacerze dowiecie się między innymi: co jedzono i pijano podczas wystawnych uczt na dworze Branickich, jakie napoje i smaki są pozostałością wielokulturowej tradycji miasta i czy istnieje jeden przepis na śledzia po białostocku.
PROGRAM:
- 16:00 spotkanie z przewodnikiem przy Bramie Wielkiej Pałacu Branickich
- Spacer po centrum Białegostoku połączony z degustacjami omawianych potraw i napojów (ok. 3 h).
Udział we wszystkich wydarzeniach wymaga wcześniejszego zgłoszenia i wniesienia opłaty.