Wszystkich Świetych 2023

Spacer po białostockich nekropoliach. Sprawdź w jakim stanie są nagrobki historycznych postaci

Przed uroczystością Wszystkich Świętych odwiedziliśmy białostockie cmentarze w poszukiwaniu grobów postaci ważnych dla historii miasta. Zasłużonych bohaterów wojennych, duchownych, byłych prezydentów i polityków oraz lekarzy i akademików. Efekty znajdziecie w galerii zdjęć z iście jesienną aurą.

Wszystkich Świętych 2023. Historyczne nagrobki w Białymstoku

Zbliża się początek listopada, a więc uroczystość Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych. W te dni ludzie odwiedzają groby swoich bliskich, ale również też osób znanych i ważnych.

Dlatego też ułatwiliśmy zadanie wszystkim tym, którzy planują taką wycieczkę. Przeszliśmy się w tym celu po białostockich nekropoliach i przygotowaliśmy galerię zdjęć z nagrobkami postaci, które zasłynęły w jakiś sposób w historii miasta.

Odwiedziliśmy trzy najbardziej znaczące cmentarze w Białymstoku:

  • Cmentarz Farny przy ul. Raginisa 8
  • Cmentarz Miejski przy ul. Wysockiego 63
  • Cmentarz Św. Rocha przy alei Konstytucji 3 Maja 15

Cmentarz Farny. Białostockie Powązki

Najwięcej zasłużonych osób dla miasta spoczywa na Cmentarzu Farnym. Historia nekropolii założonej w XIX wieku sięga aż 1886 r., co czyni ją jedną z najstarszych w mieście. Można tu znaleźć chociażby groby księży, prezydentów miasta, lekarzy oraz ludzi sztuki. Historycy nazywają cmentarz białostockimi Powązkami.

Pochowany jest tutaj m.in. ks. Wilhelm Szwarc, założyciel cmentarza i bardzo zasłużona postać dla rozwoju białostockiego kościoła farnego, czyli dzisiejszej miejskiej katedry. Obok znajduje się także mogiła ks. Aleksandra Chodyko, który był proboszczem tego kościoła w okresie międzywojennym.

Niedaleko duchownych spoczywają także prezydenci Białegostoku. Odnajdziemy tam m.in. grób pierwszego tymczasowego prezydenta Białegostoku - Józefa Puchalskiego oraz mogiłę Wincentego Hermanowskiego, czyli prezydenta miasta w okresie międzywojennym, a także lekarza Andrzeja Lussy, który sprawował urząd prezydenta w latach 1994-1995.

Można tu także trafić na grobowce znanych w mieście rodzin: Faustów, Stołeckich, Malinowskich, Elertów czy Różyckich oraz zatrzymać się przy Krzyżu Katyńskim, gdzie co roku białostoczanie stawiają tysiące zniczy. Umieszczono tu także mogiły żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej.

Cmentarz Miejski i Cmentarz św. Rocha w Białymstoku

Na cmentarzu miejskim umieszczono chociażby pomnik z dedykacją "żołnierzom armii radzieckiej poległym na ziemi białostockiej w walce z faszyzmem hitlerowskim", wokół którego znajdują również liczne groby tychże żołnierzy. Ale przede wszystkim znajdują się tam groby żołnierzy wojska polskiego, którzy bronili Białegostoku we wrześniu 1939 r.

Z kolei Cmentarz św. Rocha to także jedna z najstarszych nekropolii w mieście. Najstarsze nagrobki pochodzą z roku 1927.

Znajdziemy tutaj groby weteranów oznaczone przez IPN. Na cmentarzu spoczywa także sporo znanych polityków pochodzących z Białegostoku, m.in posłów od czasów PRL po te współczesne. Z najbardziej znanych postaci można odnaleźć nagrobek Krzysztofa Putry, wicemarszałka Sejmu VI kadencji, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.

Pochowany na cmentarzu św. Rocha jest również Krzysztof 'Skiba' Skibiński, legenda polskiego bluesa. Kompozytor, instrumentalista i współzałożyciel Kasy Chorych zmarł w Białymstoku w czerwcu 1983 roku.

Uczniowie podstawówki zwiedzali Powązki Wojskowe. Wycieczka z programem Niezapomniani