Chorować nie lubi nikt. Bez wątpienia jednak są takie choroby, które budzą w człowieku nie tylko niechęć, ale również dreszcz przerażenia. Należą do nich przede wszystkim te, na które współczesna medycyna nie zna skutecznego leku. Takim przypadkiem jest grzybica wywoływana przez grzyb Candida auris.
Czytaj także: W placówkach medycznych pojawił się groźny grzyb. Jest odporny na leki
Śmiercionośny grzyb Candida auris
Po tym, jak na całym świecie furorę wywołał amerykański serial "The Last of Us", opowiadający o apokalipsie wywołanej przez epidemię grzyba, ta historia jest jeszcze bardziej przerażająca. Zwłaszcza, że zupełnie prawdziwa.
Candida auris rozgościł się w placówkach medycznych na terenie USA i błyskawicznie się w tym kraju rozpowszechnia. Jest to grzyb odporny na leki, który stanowi największe zagrożenie dla osób z obniżoną odpornością. Często atakuje tych, którzy niedawno przeszli obciążającą antybiotykoterapię.
Czytaj także: „Wirus zombie” ożywiony na Syberii. Ma 50 tys. lat i może infekować ludzi
- Nie chcemy, aby osoby, które oglądały "The Last of Us" myślały, że wszyscy umrzemy - podkreśla Waleed Javaid, epidemiolog z Nowego Jorku. Przykład pandemii koronawirusa nauczył jednak nas wszystkich respektu względem patogenów.
Candida auris pojawił się już w ponad połowie stanów w USA, a liczba infekcji nim spowodowanych między latami 2020 a 2021 wzrosła o 95 proc. Amerykańska agencja zajmująca się kontrolą i badaniami nad chorobami (CDC) ostrzega inne kraje. Jak się okazuje Candida auris nie jest obcy również polskim lekarzom. W naszym kraju pojawił się już w 2019 roku, wykryto wtedy 2 przypadki.
Objawy i przebieg infekcji Candida auris
Choroba tego rodzaju objawia się dokładnie tak samo, jak każda inna choroba grzybicza. W zależności od tego, w jakim obszarze naszego organizmu się rozwija, jej symptomy mogą być nieco inne. Zawsze jednak pojawia się ból i temperatura.
W przypadku rozpoznania infekcji podawane są leki przeciwgrzybiczne. Medycy mają do dyspozycji kilka ich rodzajów. Leki mogą być podawane po sobie w przypadku gdy nie działają. Najbardziej narażone na infekcje grzybicze są wzrok i słuch, a także mózg, nerki i serce.
Grzybice - duży problem ludzkości
Chociaż utarło się w pewien sposób, że ludzie walczą głównie z bakteriami i wirusami, kiedy chorują, to również grzybice pozostają sporym problemem dla pacjentów i lekarzy. Często znacznie trudniej je wyleczyć, na co wskazuje przypadek Candida auris.
Grzybicę powoduje wiele czynników, m.in. nieleczona lub rozchwiana cukrzyca, ciąża, błędy w higienie intymnej i ogólnej czy długotrwałe stosowanie antybiotyków. Warto więc dbać o swoje zdrowie, w końcu dla każdego jest jasne, że lepiej zapobiegać niż leczyć.